Aktualności

Konkursy

Uczniowie naszej szkoły mają możliwość poszerzenia wiedzy oraz skonfrontowanie jej z rówieśnikami z innych szkół biorąc udział w konkursach przedmiotowych. Od 3 lat organizowany jest szkolny etap Konkursu o żywności i żywieniu. W bieżącym roku szkolnym w konkursie wzięło udział 10 uczestników z klas III. W etapie szkolnym zwyciężyła Katarzyna Golian (kl.III Gb), 2 miejsce przypadło Krzysztofowi Szczepanikowi (kl.III Gb), zaś 3 Natalii Szypryt (kl.III Ga).

W mającym miejsce 26 kwietnia b.r. konkursie wojewódzkim, zorganizowanym przez Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego w Gdańsku nasi reprezentanci zajęli wśród 33 uczestników z 11 szkół następujące lokaty:

  • Katarzyna Golian – 5 miejsce
  • Krzysztof Szczepanik – 6 miejsce
  • Natalia Szypryt – 10 miejsce

Pozwoliło to na osiągnięcie II lokaty spośród szkół biorących udział w tej edycji, gdyż pierwsze 3 miejsca przypadły uczniom z Gdańska. W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym pod hasłem „Takie Smaki”, zorganizowanym w dniach 7-9 grudnia 2006 r. przez Wyższą Szkołę Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Spośród 80 indywidualnych zgłoszeń z całego kraju do grona 24 uczestników finałów zakwalifikowali się uczniowie klasy IVG – Anna Dubanowska i Jarosław Fiszer. Ponadto szkołę reprezentowała ekipa w składzie: Anna Gwizdała, Sylwia Kozłowska, Aleksandra Tetkowska oraz Grzegorz Szczepański. I choć nie udało im się znaleźć w gronie 3 laureatów, to godnie zaprezentowali oni szkołę na forum ogólnopolskim. Młodzież przygotowywała się do konkursu pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych – Beaty Cicherskiej i Haliny Makles. Oprócz zmagań konkursowych nie zabrakło również czasu na relaks i inne atrakcje.

Dyrektor szkoły mgr Jan Stawicki w uznaniu pracy nagrodził najbardziej aktywną grupę młodzieży z kl. IVG jednodniowym wyjazdem do Gdańska z wizytą w kinie oraz obiadem.

Galeria zdjęć

 Przewiń do góry strony