Aktualności

Do IKEI nie tylko na zakupy… – wyjazd studyjny uczniów z klas ekonomicznych

W dn. 17.04.2018 r. uczniowie z kl. 1ai i 2A, kształcący się w zawodzie technik ekonomista, uczestniczyli wraz z opiekunami – P. Małgorzatą Gumprecht, Katarzyną Adamkowską oraz Ewą Paczkowską – w wyjeździe studyjnym do przedsiębiorstwa IKEA w Gdańsku. Celem wyjazdu była wizyta u znanego lokalnego pracodawcy zajmującego się głównie sprzedażą detaliczną oraz produkcją mebli a także artykułów dekoracyjnych.

W trakcie wycieczki uczniowie mieli okazję zapoznać się z rzeczywistymi warunkami panującymi w zakładzie pracy, uczestnicząc w rozmowach z pracownikami działu logistycznego, sprzedaży, dekoracyjnego oraz rekrutacyjnego. Uczestniczyli również
w prezentacjach prowadzonych przez pracowników specjalizujących się w różnych dziedzinach, dzięki czemu poznali zasady współpracy poszczególnych działów przedsiębiorstwa oraz możliwości zatrudnienia w zakładzie pracy dla ekonomistów.

Pracownicy działu logistycznego wyjaśnili nam skomplikowany mechanizm działania systemu magazynowania towarów i rozmieszczenia ich na terenie sklepu. Jak się okazało, system ten IKEA opanowała do perfekcji, wykorzystując w pracy profesjonalny sprzęt elektroniczny i transportowy. Następnie pracownik działu sprzedaży przedstawił nam prezentację na temat strategii marketingowych, planowania i realizacji budżetu przedsiębiorstwa oraz oferty biznesowej firmy IKEA. Kolejnym etapem wyjazdu była prezentacja na temat kreatywnej strony funkcjonowania firmy, czyli o dziale dekoracji. Otrzymaliśmy ciekawe informacje o popularnych obecnie trendach i stylach oraz zasadach współpracy działu dekoratorskiego z działem sprzedaży. Na zakończenie naszej wizyty pracownik działu rekrutacyjnego przedstawił metody rekrutacji pracowników
i omówił kwalifikacje wymagane na poszczególnych stanowiskach.

Jak podkreślali wszyscy pracownicy, „IKEA sprzedaje przede wszystkim inspiracje, a nie produkty”. Uważamy, że dzięki tej wizycie mogliśmy dokładnie poznać „od kuchni” zasady funkcjonowania zakładu pracy, który być może stanie się kiedyś przyszłym pracodawcą dla naszych uczniów.

Opracowanie: Małgorzata Gumprecht

Wyjazd możliwy był dzięki realizacji przez szkołę projektu unijnego „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020.

 

 Przewiń do góry strony