Aktualności

Warsztaty teatralne w Gdańsku

Jeszcze żyjemy wrażeniami po marcowym wyjeździe do Teatru Muzycznego
w Gdyni, a już za nami kolejne doświadczenie teatralne w ramach realizowanej w szkole innowacji pedagogicznej „Elita Teatralna”.

Tym razem – 18 kwietnia, skorzystaliśmy z warsztatów teatralnych, które miały miejsce w Teatrze Szekspirowskim. Pod czujnym okiem pracownika teatru, pani Katarzyny Rukat, ćwiczyliśmy gesty i  ruchy sceniczne. Pracowaliśmy także ze scenariuszem teatralnym do sztuki „Romeo i Julia”. Młodzież świetnie poradziła sobie z tym zadaniem w radosnej atmosferze. Pani Katarzyna, oprowadziła nas również po zakamarkach Teatru Szekspirowskiego, jest to jedyny na świecie teatr  z otwieranym dachem.
Teatr Szekspirowski jest teatrem impresaryjnym, który nie ma swojego stałego zespołu aktorów, ale zaprasza różne teatry z Polski i z Europy na występy do siebie. Jako jedyny teatr w Polsce wystawia spektakle na scenie elżbietańskiej. Może pomieścić do 1000 gości, w zależności od ustawienia sali i rodzaju wydarzenia.
W przestrzeni teatru organizowane są też koncerty muzyczne, wystawy fotograficzne, pokazy mody lub sympozja.

Warsztaty teatralne tak nas pochłonęły, że trzy godziny zajęć minęły błyskawiczne pozostawiając uczucie niedosytu.

A teraz poznajcie kilka wrażeń uczestników spotkania:

Teatr Szekspirowski zaskakuje na każdym kroku. W pewnych miejscach to bardziej labirynt niż teatr. Zwłaszcza, gdy trzeba przejść pomiędzy ścianami oddalonymi od siebie nie dalej niż pół metra. Największe wrażenie zrobił na mnie widok na Stare Miasto z tarasu budynku
i wisząca komnata, która nie jest jednak miejscem przyjaznym dla osób z klaustrofobią.

Same warsztaty i wykład były ciekawym doświadczeniem i idealną powtórką z podstawowej wiedzy o teatrze z czasów Szekspira.. Sama scena zbudowana na planie dawnej Szkoły Szermierki to widok wart zobaczenia.

Zuzanna Latawiec 4AH

Pobyt w teatrze to rewelacyjne spędzenie czasu. Nie przypuszczałem, że w takim obiekcie teatralnym jest tyle zakamarków. Zajęcia warsztatowe pozwoliły nam na bliższe wzajemne poznanie i odkrycie swoich możliwości artystycznych.

Filip Paziak 1HT

Warsztaty bardzo mi się podobały, było śmiesznie i niestety zdecydowanie za krótko. Bardzo zainteresowała mnie informacja o tym , że podczas odbywającego się każdego roku
w wakacje Festiwalu Szekspirowskiego, można zostać wolontariuszem i poznać pracę
w teatrze od tej drugiej strony. W przyszłości pomyślę nad taką formą spędzenia wolnego czasu.

 Wiktoria Małodzińska 2LR

Opiekę nad młodzieżą sprawowały Agnieszka Runewicz-Burczyk i Izabela Trofimowicz-Paziak, które razem z Małgorzatą Pilipiec koordynują działania innowacji pedagogicznej  – Elita Teatralna w ZSP nr 3.

 Przewiń do góry strony