Aktualności

Wycieczka logistyków z ZSP nr 3 do Portu Morskiego i DCT w Gdańsku

17 maja 2019r. uczniowie klas logistycznych kl.1 La i 1 Lb wzięli udział w wycieczce do DCT i Portu Morskiego w Gdańsku.

Port Gdański to największy i najstarszy port morski,  istotny węzeł logistyczny Środkowo-Wschodniej Europy, którego walory lokalizacyjne od kilkunastu lat plasują go w czołówce najdynamiczniej rozwijających się portów basenu Morza Bałtyckiego.

Na samym początku zwiedziliśmy z przewodnikiem DCT – najnowszy, głębokowodny terminal kontenerowy w Polsce, zlokalizowany w Porcie zewnętrznym, który  rozpoczął działalność w 2007r. Możliwość bezpośredniego połączenia  z Azją przyczyniła się do rozwoju DCT,  który stał się jednym z najszybciej rozwijających się terminali na świecie. Terminal obsługuje od 2011r. największe statki kontenerowe na świecie. Posiada wiele suwnic, rampę ro – ro, magazyn konsolidacyjny z rampą samochodową, 100 samochodów ciężarowych wraz z zapleczem sanitarnym, bocznicę kolejową. Na tym szlaku Polska stała się  istotnym ogniwem w łańcuchu dostaw towarów do odbiorców w swojej części Europy, a DCT Gdańsk osiągnął pozycję regionalnego węzła komunikacyjnego, obsługującego przeładunek towarów kierowanych nie tylko na rynek polski, ale też do republik bałtyckich i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Mogliśmy również zobaczyć wpłynięcie do DCT statku samochodowca i zaobserwować w jaki sposób następuje rozładunek.

Następnie udaliśmy  się autokarem na objazd z przewodnikiem po porcie. Uczniowie mogli zobaczyć siedzibę Sea – Invest w Porcie Północnym, grupa ta specjalizuje się w eksploatacji terminali portowych, obsługujących zarówno masowe ładunki suche, jak i płynne, ale także drobnicę konwencjonalną i przeładowywaną w technologii ro – ro. Również uczniowie widzieli terminal naftowy (baza paliwowa)baza PERN – przeznaczona do magazynowania zapasów ropy, zapewniających bezpieczeństwo energetyczne kraju. Kolejnym punktem była baza GASPOLterminal przeładunku gazu płynnego (LPG) – przeznaczonego do przyjmowania, przechowywania, częściowego mieszania i rozsyłania przy pomocy cystern kolejowych i samochodowych skroplonego gazu: propan – butan. Terminal ten stanowi  bazę magazynową dla LPG w relacjach eksportowych. Kolejny zwiedzony terminal to Basen Górniczy – realizuje się tu przeładunki węgla, rud, drewna, zboża, chemikaliów, produktów ropopochodnych oraz wyrobów hutniczych. Całkowite zmechanizowanie terminala umożliwia obsługę węgla zarówno w relacji importowej, jak i eksportowej. Terminal charakteryzuje nie tylko wysoka wydajność przeładunku, ale także szeroki wachlarz specjalistycznego sprzętu, w tym m.in. systemy przenośników taśmowych, dźwigów chwytakowych, zwałowarko – ładowarki. Terminal posiada także bocznicę kolejową, wyposażoną w wywrotnice wagonowe, zapewniającymi całoroczną dyspozycyjność terminalu. Następnym poznanym miejscem była baza promowa Westerplatte – terminal promowy na Nabrzeżu Ziółkowskiego, który obsługuje regularne połączenia pasażersko-samochodowe do Szwecji. Dzięki tunelowi pod Martwą Wisłą, nowa lokalizacja  bazy promowej gwarantuje świetną komunikację zarówno krajową oraz międzynarodową siecią dróg jak i z centrum Gdańsk. Również mogła młodzież poznać WOCWolny Obszar Celny. Podstawowe korzyści dla kontrahentów WOC to oferta składowania importowanych towarów bez gwarancji celnych, kontyngentów, cła oraz podatków przez czas nieograniczony, wyprowadzanie  i odprawa celna ładunku  partiami. Na terenie WOC działają: spedytorzy, liczne agencje celne, firmy kontrolne oraz wielu importerów. Kolejnym punktem wycieczki był PAOP – chłodnie magazynowo – przeładunkowe. Przy nabrzeżu można przeładowywać  towary z trawlerów i chłodniowców. Nowy obiekt umożliwia przechowywanie do 18 tyś palet z 20 tyś ton zamrożonych ryb i owoców morza. Można również było zobaczyć Pomorskie Centrum Logistyczne Goodman, które łączy Polskę z Europą poprzez międzynarodowy transport kolejowy, drogowy i morski. Centrum logistyczne jest największym przedsięwzięciem w północnej Polsce o powierzchni 500 tyś m kw. i sąsiaduje z terminalem DCT. Lokalizacja oraz doskonała infrastruktura pozwala zaspokoić potrzeby najbardziej złożonej logistyki.

Młodzież miała także okazję być na Wieży Kapitanatu Portu Północnego, skąd rozciągał się  piękny widok na miasto i port. Zobaczyć można było pływające jednostki i statki oraz urządzenia ułatwiające nawigację.

Wycieczka byłą wspaniałą lekcją praktyczną, gdzie młodzież poszerzyła swoją wcześniej zdobytą wiedzę, no i z pewnością pamiętną chwilą dla uczniów. Była okazją do  zapoznania  się z  systemami  logistycznymi i spedycyjnymi panującymi  w transporcie morsko-lądowym.

Opiekunami wycieczki były: D.Baran, E.Sajkowska, A.Sosnowska

 Skip to content Przewiń do góry strony