Aktualności

Wizyta uczniów ZSP nr 3 w GUS

Dnia 24.09.2019 r. uczniowie klas pierwszych technikum kształcący się w zawodach  technik ekonomista i rachunkowości uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Głównego Urzędu Statystycznego w Gdańsku.  Podczas wizyty uczniowie brali udział w wykładach o tematyce związanej z GUS m.in. dotyczące funkcjonowania Urzędu oraz zakresu działalności GUS. Dodatkowo pracownicy Urzędu przedstawili najważniejsze miary statystyczne, które najczęściej wykorzystują przy opracowywaniu danych statystycznych, obliczanie ich, interpretacja oraz prezentacja. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z podstawowych pojęć statystycznych oraz umiejętność  czytania podstawowych miar statystycznych.

Zajęcia przygotowane były z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych, dlatego prowadzący je odpowiednio dobierają proporcje między łatwymi do zapamiętania ciekawostkami popularno-naukowymi, a specjalistyczną wiedzą. Celem wizyty było upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych oraz działalności Urzędu.

Pracownicy GUS streścili nam zakres swoich obowiązków, pokazali stronę internetową GUS-u i poruszanie się po niej.

Dodatkowo uczniowie mogli zapoznać się z informacjami zebranymi podczas ostatnich badań w Polsce m.in.:

-na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy, jakie uczelnie są najbardziej oblegane przez uczniów czy jaka jest zdawalność w danym województwie w ostatnich latach, ale również wskaźniki małżeństw, rozwodów, urodzeń czy struktura naszego społeczeństwa.

Możliwość uczestniczenia w tych zajęciach to wyjątkowa okazja do poszerzenia wiedzy, tym bardziej, że prowadzący wykłady to praktycy, w większości na co dzień wykonywający obowiązki związane z tematyką zajęć. Największą popularnością cieszyły się zajęcia połączone ćwiczeniami, w których uczniowie  czynnie uczestniczyli.

 Przewiń do góry strony