Aktualności

Lekcja kulturoznawcza

Dnia 6 lutego 2020 roku na zaproszenie nauczyciela języka hiszpańskiego Pani Bogumiły Grębskiej Zespół Szkół  Ponadgimnazjalnych nr 3 odwiedziła Pani Sonia Doris Fernandez Villalta, która pochodzi i mieszka w Peru w miejscowości Arequipa. Pani Sonia jest nauczycielem języka hiszpańskiego i uczy głównie turystów przyjeżdżających z różnych stron świata. Przygotowała dla nas  i przedstawiła bardzo ciekawą prezentację o Peru, z której dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy.

 Peru jest krajem atrakcyjnym geograficznie,  znajdują się tam góry, puszcze oraz morze.      W trakcie prezentacji Pani Sonia opowiedziała nam o stolicy Peru – Limie, Cuzco, najwyżej położonym w Ameryce Południowej jeziorze Titicaca, na którym są wyspy stałe , ale także pływające, zrobione z rosnących tam roślin. Ludzie mieszkają tam bez prądu, bieżącej wody, zajmują się łowieniem ryb oraz rękodziełem i sprzedażą swoich wyrobów turystom.

W Peru wiele ludności hoduje lamy i alpaki, z których pozyskują mięso, ale przede wszystkim wysokogatunkową wełnę, docenianą na całym świecie. Obejrzeliśmy przepiękne, ręcznie robione gobeliny, obrusy, na których miejscowa ludność pokazuje swoje życie tj. co jedzą , czym się zajmują, jak również elementy religijne. Dowiedzieliśmy się, że 24 czerwca w Peru obchodzone jest Święto Boga Słońca związane jeszcze z czasami Inków, zobaczyliśmy jak wyglądała ludność z tamtych czasów.

 Pani Sonia przywiozła i pokazała nam ręcznie robione torebki, skarpety, czapki, ale także naczynia , które pozyskiwane są z łupin owoców czy biżuterię zrobioną z nasion i pestek roślin. Tamtejsza ludność stara się żyć zgodnie z naturą i nie używa np. środków chemicznych. Mydło oraz detergenty pozyskują z nasion lokalnych roślin. Usłyszeliśmy też o wulkanach, wiele z nich jest czynnych do dnia dzisiejszego, o tzw. białych miastach, których budowle są wzniesione z kamieni wulkanicznych , które są jasnej barwy, a także kanionie Colca , który ma 200 km długości i 3200 m głębokości.

W Peru występuje również polski akcent, gdyż inżynier z Polski Ernest Malinowski w 1868r. roku zaprojektował i nadzorował budowę najwyżej położonej na świecie  kolei w peruwiańskich Andach, uznawanej za cud ówczesnej techniki.

 Ogromne wrażenie zrobiło na nas także najlepiej zachowane do dzisiaj miasto Inków – Machu Picchu, zbudowane w II połowie XV wieku, położone na wysokości 2300 m n.p.m., a odkryte przez jednego z archeologów w 1911 roku.

Na zakończenie naszego spotkania wszyscy razem zaśpiewaliśmy piosenkę w języku hiszpańskim pt. ,,La Bamba’’.

        Dziękujemy bardzo Pani Soni Fernandez za bardzo ciekawą lekcję kulturoznawczą. Cieszymy się, że spodobał jej się  nasz przepiękny Zamek Malborski, który zwiedziła z Panią Bogumiła Grębską i zapraszamy  po raz kolejny w odwiedziny do naszej szkoły oraz na pierogi, które są jej ulubioną potrawą w Polsce.Przewiń do góry strony