Aktualności

Ambasadorzy programu EPAS gotowi do działania

Już po raz czwarty Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Malborku dołączył do programu EPAS – Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z obowiązującymi restrykcjami, w tym roku szkolenie dla Starszych i Młodszych Ambasadorów programu, zazwyczaj odbywające się w Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie, zostało przeniesione do przestrzeni wirtualnej, a jego uczestnicy z całej Polski 2 i 3 października mieli okazję do wymiany doświadczeń oraz swoich planów związanych z edukacją europejską w szkołach.

Pierwszy dzień szkolenia, poza przypomnieniem o zasadach uczestnictwa w programie, oparty był wokół tematu inspirowania i motywowania uczestników działań, planowania lekcji europejskich, funkcjonowania w mediach społecznościowych oraz organizacji Dnia Europy, z uwzględnieniem form zdalnych. Ambasadorzy programu mogli zarówno podzielić się dotychczas wypracowanymi praktykami, jak i poznać nowe narzędzia do pracy i tworzenia projektów. Gościem specjalnym był premier Włodzimierz Cimoszewicz, który skierował do młodych ludzi bardzo cenne i ważne słowa związane z ich wpływem na kształtowanie przyszłości.

Drugi dzień szkolenia rozpoczął się od dyskusji z dziennikarzem i autorem książki „Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci” –  Januszem  Schwertnerem. Poruszona została bardzo trudna, ale też aktualna tematyka stanu psychicznego młodzieży oraz sposobów udzielania pomocy i radzenia sobie z depresją i brakiem tolerancji. Następnie uczestnicy mogli samodzielnie wybrać sesję szkoleniową spośród następujących tematów:

1. Internetowe narzędzia do pracy z uczniami – przegląd i wspólne testy aplikacji.

2. Jak wykrywać fake news i być uważnym na dezinformację.

3. Jak dbać o swój dobrostan psychiczny w czasie pandemii.

Starsi i Młodsi Ambasadorzy EPAS mieli podczas warsztatów nie tylko możliwość pogłębienia wiedzy i wypracowanie praktycznych metod działania na wybrane kwestie, ale również mogli zintegrować się i wymienić swojej poglądy z innymi uczestnikami z całej Polski.

Oba dni szkolenia pozwoliły nam stworzyć plan działań oraz nabrać motywacji do pracy. Skłoniły nas również do refleksji nad aktualnymi problemami. Dzięki profesjonalnie przygotowanym warsztatom, przeprowadzonym jak zawsze w pozytywnej i życzliwej atmosferze współpracy przez trenerów z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Manufaktury Przyszłości, możemy po raz kolejny rozwinąć skrzydła w zakresie edukacji europejskiej, również w przestrzeni zdalnej.

 Przewiń do góry strony