Aktualności

Laureaci konkursu „Klimat to przyszłość” na wyjątkowym spacerze po Warszawie

Powiedzenie „Co się odwlecze, to nie uciecze” jeszcze nigdy nie było bliskie uczniom naszej szkoły tak bardzo, jak podczas piątkowego udziału w interaktywnej grze miejskiej w Warszawie. Laureaci konkursu „Klimat to przyszłość”, którzy o swoim sukcesie dowiedzieli się w marcu tego roku, początkowo mieli uczestniczyć w Paradzie Schumana organizowanej corocznie z okazji Dnia Europy 9 maja. Niestety, podobnie jak wszystkie uroczystości w tym czasie, również to wydarzenie zostało odwołane.

Organizatorzy konkursu – Polska Fundacja Schumana w Warszawie – nie zapomnieli o nas i wykazując się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością zaprosili grupę piętnastu uczniów na… spacer ulicami stolicy. Nie była to jednak zwykła przechadzka, a wędrówka śladami wartości europejskich, wielokulturowości oraz historii Warszawy i jej bohaterów. Począwszy od Pałacu Kultury i Nauki, poprzez kościół ewangelicki św. Trójcy, Ogród Saski i Pałac Czapskich, aż po Kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski, poznaliśmy wymiar wielokulturowy i wielowyznaniowy oraz przeplatające się losy wielu narodów na ziemiach naszej stolicy. Przy dźwiękach utworów Fryderyka Chopina płynących z multimedialnych ławeczek wyznaczających miejsca pobytu artysty w Warszawie mogliśmy również nieco odświeżyć swoją wiedzę z języka polskiego i historii. Wspólnie poszukiwaliśmy poszczególnych planet rozmieszczonych wokół pomnika Mikołaja Kopernika, tworzyliśmy listę krajów wymienionych na tablicach przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz recytowaliśmy inwokację z „Pana Tadeusza” wsparci o przepięknie zdobione ogrodzenie biegnące wokół pomnika Adama Mickiewicza. Nasz przewodnik, pan Piotr, doktorant wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego a także warszawianin i pasjonat historii stolicy, zabrał nas również na kampus uniwersytecki i poprowadził zielonymi ścieżkami obszaru Natura 2000, którymi w powieści „Lalka” przechadzał się Stanisław Wokulski. Czy można wyobrazić sobie lepszą powtórkę przed nadchodzącą maturą? Nie zabrakło również prawdziwej gratki dla naszych techników hotelarzy – opowieści o historii Hotelu Bristol i Hotelu Europejskiego, prezentujących różnorodne style ojca i syna z włoskiej rodziny Marconich. Mogliśmy także przez chwilę zatrzymać się nad losami powojennej Warszawy i jej odbudowy po zniszczeniach wojennych, do których przysłużyły się między innymi podziwiane przez nas dzieła Canaletta.

Wycieczkę skończyliśmy na warszawskim Mariensztacie gdzie co prawda nie czekało na nas małe mieszkanko z piosenki Ireny Santor, ale porządnie uzupełniliśmy spalone podczas spaceru kalorie pyszną pizzą. A ponieważ w tej grze każdy był zwycięzcą – otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy udziału w wydarzeniu.

Przypomnijmy, że sukces w konkursie „Klimat to przyszłość” należy do uczniów klasy 3HT oraz 4Lb, którzy przygotowywali prace i kampanię na temat ochrony środowiska w naszej szkole pod czujnym okiem p. Ilony Rażewskiej.

Rażewskiej.

 Przewiń do góry strony