Aktualności

ZSP nr 3 włącza się w realizację Projektu „Krokus”

Projekt został zainicjowany­ przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście – Holocaust Education Trust Ireland, natomiast  polskim koordynatorem Projektu Krokus jest od wielu lat Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Co roku rośnie liczba uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia.

W ramach projektu organizatorzy przekazują szkołom cebulki żółtych krokusów, które uczniowie posadzą jesienią w okolicach szkoły. Kwiaty zakwitają na początku wiosny.

Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu, a każdy z krokusów jest symbolem maleńkiego życia. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach.

Sadzenie krokusów poprzedzają lekcje, podczas których uczniowie nie tylko dowiadują się, ale przede wszystkich pogłębiają wiedzę o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.

Celem projektu jest nie tylko ocalenie od zapomnienia historii, ale przede wszystkim pamięć o  Holokauście- największej tragedii XX wieku.

Projekt jest świetną, żywą lekcją historii, ale to też nauka wrażliwości na cierpienie innych i budzenie szacunku wobec drugiego człowieka.

Koordynatorką projektu w szkole jest Iwona Krauze – nauczyciel historii.

 Przewiń do góry strony