Aktualności

Projekt Krokus w ZSP nr 3

I doczekaliśmy się…  Do szkoły dotarły krokusy.

12 listopada, w czwartek,  grupka uczniów z klas drugich: Zakrzewska Weronika,  Łaszewska Amelia, Abramowicz Daria, Jędrzejczak Natalia, Leszczyńska Wiktoria, Romanowski Szymon, Damps Oskar, Gaysul Artem, Marczuk Mateusz pod opieką nauczycielek historii:  Elżbiety Ślązak i Iwony Krauze posadziła cebulki krokusów.

Cebulki zakwitając wczesną wiosną przypominają półtora miliona żydowskich dzieci oraz dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu.

Przypomnijmy…….Projekt został zainicjowany­ przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście – Holocaust Education Trust Ireland, natomiast  polskim koordynatorem Projektu Krokus jest od wielu lat Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Co roku rośnie liczba uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia.

W ramach projektu organizatorzy przekazują szkołom cebulki żółtych krokusów, które uczniowie posadzą jesienią w okolicach szkoły. Kwiaty zakwitają na początku wiosny.

Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu, a każdy z krokusów jest symbolem maleńkiego życia. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach.

Celem projektu jest nie tylko ocalenie od zapomnienia historii, ale przede wszystkim pamięć o  Holokauście- największej tragedii XX wieku.

Projekt jest świetną, żywą lekcją historii, ale to też nauka wrażliwości na cierpienie innych i budzenie szacunku wobec drugiego człowieka.

 Przewiń do góry strony