Aktualności

W 2021 (i nie tylko) Myślę Pozytywnie ! :)

Pomimo  wszystko i na przekór wszystkiemu Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 rozpoczął 2021 rok  z bardzo POZYTYWNYM WYZWANIEM.

Rozpoczęliśmy realizację ogólnopolskiego programu: SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO*, związanego z promocją i profilaktyką zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w programie po zrealizowaniu zadania,  jakim było m.in. przedstawienie – sprawozdanie, w jaki sposób do tej pory realizowaliśmy szeroko pojętą profilaktykę i promocję zdrowia psychicznego.

Zostaliśmy docenieni, uzyskaliśmy wstępny certyfikat potwierdzający udział w programie  i  możliwość ubiegania się o tytuł Szkoły Myślenia Pozytywnego w roku 2021, realizując roczny program, co stanowi dla nas okazję do jeszcze większej mobilizacji w obszarze profilaktyki zdrowia psychicznego i budowania pozytywnej atmosfery w naszej szkole.

Udział w programie wiąże się z wykonywaniem zadań certyfikacyjnych przewidzianych przez organizatorów. Dużym walorem  udziału w projekcie  jest dodatkowo dostęp do bezpłatnych działań wspierających szkołę, skierowanych zarówno do uczniów, nauczycieli, jak i rodziców.

Realizację zadań rozpoczęliśmy w lutym. Pierwsze z nich związane z hasłem: „Uważność w naszym życiu”  mamy już za sobą.

Uważność  (z ang. Mindfulness) przynosi nam wiele korzyści, m.in. redukuje stres, zwiększa koncentrację, pozwala wyciszyć się, zatrzymać. Wielokrotnie dzięki uważności możemy dostrzec  to, co wokół nas piękne i pozytywne, możemy doświadczyć szczęścia :)

Inspirowanie uważnością było dla nas również okazją do promowania świadomego odcinania się od mediów i urządzeń cyfrowych – kiedy tylko mamy taką możliwość – dopiero po ich wyłączeniu można tak naprawdę skupić swoją uwagę na tu i teraz…

 Realizując temat: „Uważność w naszym życiu” wykonaliśmy zadania przewidziane przez organizatorów programu, a nawet znacznie więcej, uwzględniając potrzeby i możliwości szkoły podczas zdalnego nauczania. Koordynatorem programu jest psycholog szkolny. W realizację działań zaangażowało się wielu nauczycieli.

W myśl zasady dotyczącej zakładania masek tlenowych w samolocie, czyli Zacznij od siebie :) , chętni nauczyciele wzięli udział w spotkaniu on-line prowadzonym przez szkolnego psychologa. Spotkanie było okazją do zapoznania się z  tematem, a także inspiracją do stosowania  uważności zarówno
w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Uczniowie byli inspirowani do uważniejszego życia na co dzień na różne sposoby, m.in. podczas wybranych lekcji wychowania fizycznego, w czasie których nauczyciel wprowadzał w temat uważnego, głębokiego oddychania jako sposobu profilaktyki i radzenia sobie ze stresem.

 Wszyscy uczniowie otrzymali materiał na temat uważności, byli zachęcani do indywidualnych konsultacji z psychologiem szkolnym.  Do „Zabawy w uważność” zapraszali na szkolnym facebooku nauczyciele bibliotekarze, a panie pedagog i psycholog  poprzez szkolny konkurs fotograficzny mobilizowały młodzież do oderwania się od komputerów i wyjścia na uważny spacer (swoje prace zgłosiło  wielu chętnych, wyniki konkursu już niebawem ).

W części klas wychowawcy zrealizowali zajęcia na temat uważności w naszym życiu. Zajęcia GZW były również okazją do rozwinięcia  tematu:  Uważność na dobro.  Uczniowie przy tej okazji rozmawiali z wychowawcami  na temat WDZIĘCZNOŚCI, czego efektem są stworzone podczas lekcji on-line klasowe „Tablice wdzięczności” (wybrane z nich zostały uwiecznione i możemy je dziś podziwiać ).  W dzisiejszych,  niełatwych, czasach warto uczyć się świadomie kierować swoją uwagę na to co dobre i pozytywne, doceniać to, co mamy i być wdzięcznym. Okazuje się, że jest tego całkiem sporo, o czym świadczą stworzone przez uczniów tablice, których lektura napawa optymizmem

Realizacja projektu wiąże się z wykonaniem w sumie 8 zadań certyfikacyjnych, co miesiąc związanych z innym tematem przewodnim.  W tych wymagających dla nas czasach warto inicjować działania, które będą wspierać nasze zdrowie  i pozytywne nastawienie.

W marcu działamy pod hasłem: Podzielmy się dobrym słowem :)  Czeka nas zatem kolejna porcja pozytywnych inspiracji!

*Ogólnopolski program Szkoła Myślenia Pozytywnego jest częścią projektu Myślę Pozytywnie realizowanego przez Instytut Edukacji Pozytywnej.

 Przewiń do góry strony