Budżet projektu : 114 512 EUR
Uczestnicy: 39 uczniów :

  • 20 uczniów pod opieką dwóch nauczycieli wyjechało na staże do Torremolinos w Hiszpańskiej Andaluzji w terminie 2 – 27 maja 2022. Naszym partnerem podczas realizacji tej mobilności był Euromind, a tutorem – opiekunem grupy z ramienia Euromind Maja Lippki
  • 19 uczniów pod opieką dwóch nauczycieli wyjechało na staże do Lizbony w Portugalii w terminie 2-27 maja 2022. Naszym partnerem podczas realizacji tej mobilności była Casa da Educacao, a tutorem – opiekunem grupy z ramienia partnera Rosario Pires.

5 nauczycieli kształcących uczniów w branży logistycznej. Nauczyciele odbyli szkolenie typy job shadowing w Lizbonie w Portugalii w terminie 21 – 25 lutego.2022 w przedsiębiorstwie zarządzającym transportem publicznym w stolicy Portugalii – Metropolitano de Lisboa. Uczestnicy staży każdego dnia zdobywali doświadczenie zawodowe w firmach o profilach zgodnych z ich kierunkiem kształcenia. Po pracy oraz w weekendy mieli okazję zwiedzać region w którym odbywali staże i poznać bliżej, kulturę kraju do którego wyjechali. Nauczyciele towarzyszący uczniom, wspierali ich i organizowali czas wolny, na bieżąco monitorowali postępy uczniów będąc w kontakcie z pracodawcami i tutorami wyznaczonymi przez organizacje partnerskie do opieki nad grupą.
W czasie wolnym uczniowie odbywający staże w Hiszpanii wybrali się do Mijas Puebleo, spacerowali po krętych uliczkach Torremolinos i wspaniałej marinie Benalmadeny, cieszyli się relaksem w jednym z najpiękniejszych parków Costa del Sol – La Paloma. Mieli także okazję poznać pełną uroku starówkę eleganckiej Malagi, zwiedzili mauretańską Alcazabę, podziwiali obrazy w Muzeum Picassa i Carmen Thyssen. Wielu wrażeń dostarczyła im wycieczka do Granady i zwiedzanie Alhambry, a także wyprawa do Rondy, gdzie z bliska przekonali się na czym polega magia hiszpańskiej corridy. Jednak prawdziwą „wisienką na torcie” był szlak Caminito del Rey i jego zapierające dech w piersi widoki pionowych ścian wzdłuż których ciągnie się trasa, kładka przejścia wznosi się niekiedy na wysokości niemal 100 m.
Uczniowie odbywający staże w Portugali odkrywali tajemnice Lizbony, spacerowali wąskimi uliczkami najstarszej dzielnicy Alfamy, podziwiali najpiękniejszą panoramę miasta z murów zamku św. Jerzego. Mieli okazję poznać różne oblicza portugalskiej stolicy od arabskich korzeni, przez potęgę korony z czasów wielkich wypraw kolonialnych widoczną w dzielnicy Belem, po najbardziej nowoczesne centrum Oriente, w którym podziwiali spektakularne oceanarium i rekreacyjne nabrzeże z turystyczną kolejką gondolową. Zwiedzili także Cascais wakacyjny kurort u ujścia Tagu, gdzie wypoczywały przed laty królewskie rodziny z całej Europy. Uczniowie zwiedzali również Sintrę i magiczny pałac milionera Quinta da Regaleira, podążyli szlakiem na koniec Europy do Cabo da Roca i na wzgórze skąd Cristo Rei z otwartymi ramionami spogląda na Lizbonę. Najpiękniejszych wrażeń dostarczyła im jednak wycieczka do Fatimi, a potem do wspaniałych miasteczek Nazare i Obidas, które zachowały klimat dawnej Portugalii.
Nauczyciele, którzy szkolenie odbywali w lutym, także mieli okazję by z bliska poznać najpiękniejsze zakątki Lizbony i okolicy. Zaskoczeni piękną i słoneczną pogodą, gdy temperatura wynosiła nawet 20 C, o czym w Polsce zimą można tylko pomarzyć, korzystali z możliwości i po pracy zwiedzili najpiękniejsze zakątki Lizbony: Belem, Alfamę, Baxia i Oriente, byli także w królewskiej Sintrze, położonej tuż obok stolicy.