Uczniowie ZSP nr 3 rozpoczęli praktyki w Londynie
Szkoła starając się stworzyć swoim uczniom kształcenie zawodowe na prawdziwie europejskim poziomie pozyskała fundusze na realizację kolejnego projektu „Dobry zawód otwiera drzwi do Europy”. Projekt finansowany jest w całości ze środków Unii Europejskiej (wartość projektu ok. 90 tys. euro).
W niedzielę 13 września 30 uczniów szkoły kształcących się w zawodach: technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik logistyk i technik informatyk wyleciało do Londynu, tym samym rozpoczynając czterotygodniową praktykę zawodową. Tak jak poprzednie projekty podejmowane przez szkołę udział w projekcie jest dla uczniów całkowicie bezpłatny.
Uczniowie będą mieli okazję na doskonalenie swoich umiejętności zawodowych w przedsiębiorstwach Londynu.
Jesteśmy przekonani, że praktyki w firmach brytyjskich zapewnią naszym uczniom rozwój kompetencji zawodowych, osobistych i językowych, tak ważnych na współczesnym rynku pracy.
Troszcząc się o przyszłość naszych uczniów, chcemy zapewnić im możliwość odbywania praktyk w nowoczesnych firmach, stosujących technologie i rozwiązania gwarantujące prawdziwie europejski poziom produktom i usługom. Hotelarstwo, turystyka, logistyka i informatyka to sektory usług, na które w naszym regionie stale rośnie zapotrzebowanie, ale postęp wymusza również modernizację i zmiany, dlatego chcieliśmy, aby młodzież kształcąca się w tak kluczowych zawodach, miała okazję nabycia umiejętności zawodowych podczas praktyk realizowanych w ramach programu Erasmus+ w Wielkiej Brytanii.
Wysoką jakość praktyk – staży zapewnia aktywna współpraca z naszym partnerem ADC College z Londynu.
Dla większości uczniów to także pierwsza lekcja samodzielnego życia z dala od rodziny, dlatego przed wyjazdem kompleksowo przygotowaliśmy ich, aby potrafili ten czas, pod każdym względem, dobrze wykorzystać.
Uczestnicząc w projekcie uczniowie uzyskają kompetencje zawodowe w zakresie wykonywania przyszłych zadań zawodowych i pokonają bariery komunikacyjne dzięki nabytym kompetencjom z zakresu języka angielskiego zawodowego. Sprawna komunikacja w języku angielskim przez kontakt z „żywym językiem” zapewni im rozwój nie tylko zawodowy, ale spowoduje otwarcie się na inne kultury, wpłynie na większe poczucie tożsamości.
Realizacja projektu wpłynie także na wzrost jakości kształcenia zawodowego realizowanego przez ZSP nr 3 w Malborku i zwiększy atrakcyjność jej oferty edukacyjnej. Pozwoli również na transfer osiągnięć ucznia, bowiem ocena wystawiona za odbytą praktykę znajdzie się na jego świadectwie szkolnym, każdy uczestnik otrzyma także certyfikat Europass Mobilność – pierwszy dokument potwierdzający jego kompetencje zawodowe na europejskim poziomie.