Monster’s Robotics w ZSP nr 3 – uczniowie z Malborka są w trakcie tworzenia elektronicznej dłoni
Monster’s Robotics w ZSP nr 3
Nasza grupa nosi nazwę Monster’s Robotics .W skład grupy wchodzą: Bartek Gregorczyk, Mateusz Kowalczyk ,Krzysztof Niekurzak i Radosław Radomski – wszyscy uczniowie klas informatycznych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku.
Grupa istnieje od roku 2014. Wszystko zaczęło się, gdy założyciel zespołu Bartek zbudował robota przemysłowego, będącego ramieniem połączonym ze specjalnie zaprojektowanym komputerem. Został on stworzony od zera przez 4 miesiące i na cześć naszego dyrektora Jana Stawickiego nazwany jest Jan_001. Urządzenie przyciągnęło kolejnych zainteresowanych i utworzyliśmy zespół, który obecnie liczy 4 osoby. Podczas wspólnych zajęć pogłębiamy wiedzę na temat programowania i elektroniki. Stworzyliśmy już kilka ciekawych urządzeń takich jak: ruchome wyświetlacze napisów w 3D oraz 2D, głośnik plazmowy oraz jesteśmy w etapie projektowania bardziej zaawansowanych projektów.
Wśród naszych planów znajduję się między innymi łazik marsjański oraz zdalnie sterowany dron. Od roku 2016 wystartowaliśmy z przygotowaniem kolejnego wynalazku, który będzie przekładał ruch dłoni na pracę silników w protezie. Chcemy wykonać tę rękę maksymalnie minimalizując koszty budowy, a jednocześnie wykorzystać w stu procentach potencjał naszego systemu i używanego procesora. Aktualnie powstający prototyp komputera będzie rozmiarów niewielkiego pudełka. Kolejna wersja ma być bardziej mobilna i wielkości pendrive-a z możliwością komunikacji i sterowania przez telefon. Przeznaczeniem dla takiej elektronicznej dłoni ma być kolejny projekt, który będziemy budować w niedalekiej przyszłości. Chodzi o łazik marsjański, który zamiast zwykłego manipulatora (chwytaka) zostanie wyposażony w ten bardziej zaawansowany układ, co oczywiście usprawni wykonywanie zadań.
Do każdego wynalazku przykładamy wiele pracy, aby wywołał duże wrażenie na obserwatorach. Nie korzystamy z gotowych rozwiązań, wszystko wykonujemy sami, od fundamentów takich jak zaprojektowanie płytek elektrycznych, przez napisanie odpowiedniego programu dla mikrokontrolera pełniącego rolę mózgu każdego projektu, aż do lutowania części. Staramy się rozbudowywać urządzenia przez instalowanie w nich takich elementów jak wyświetlacze LCD, klawiatury i odpowiednie procesory, które poradzą sobie z obsługą naszego autorskiego oprogramowania, które ciągle dopracowujemy i aktualizujemy w urządzeniach, przez co pracują szybciej i bardziej wydajnie. W niektórych projektach celowo stworzyliśmy możliwość łatwej rozbudowy i modyfikacji, aby każdy mógł wprowadzić swoje poprawki. Kolejnym projektem będzie z pewnością zdalnie sterowany pojazd mogący rywalizować w polskich zawodach walk na arenie.
W najbliższym czasie chcemy nagrać video-kurs elektroniki oraz programowania dla każdego, aby potencjalny nowy członek chcący zacząć przygodę z robotyką w naszym zespole, nie miał problemów z rozpoczęciem współpracy. Do wszystkich urządzeń powstają opracowania i schematy budowy, aby w przyszłości każdy mógł zrozumieć sposób działania.
Bartek Gregorczyk kl.III technik informatyk