TAKA NOC! Możemy zostać na następną!
Długa a jednocześnie krótka, podczas której tajemnica i magia Andrzejek stawała kontra wirtualnej rzeczywistości, a tradycja nowoczesności.
O godzinie 20.00 wystartowaliśmy i już od tego momentu nie było czasu na nudę. Rozpoczęliśmy od spotkania, w czasie którego usłyszeliśmy o tradycji wróżb andrzejkowych, a pan dyrektor poinformował o możliwości zdobycia dwóch nagród: za konkurs na andrzejkowe przebranie i hasło związane z naszą Nocą.
Tradycyjnie zaczęliśmy od wróżby z butów, które układaliśmy od drugiego piętra do parteru –
z jednej strony dziewczyny, z drugiej chłopcy. Przy gabinecie dyrektora spotkały się kapcie Magdy Wiśniewskiej z 2A i Pawła Patrowicza z 4KA.
To był dopiero początek!
W naszej kawiarence przez całą noc energii dodawały nam przepyszne ciasta upieczone przez rodziców. A energii potrzeba było naprawdę bardzo dużo – na atrakcje, które nas czekały!
Sala karaoke zapełniona była przez cały czas, tańce i rozgrywki FIFA to kolejne propozycje. Na tle ścianki do zdjęć można było upamiętnić swój pobyt. Po korytarzu krążyły wróżki przepowiadające przyszłość. Można było też przenieść się do wirtualnej rzeczywistości po założeniu okularów VR. Na fanów RPG czekał pokój gier, a na koneserów kina – sala filmowa. Niespodziankę stanowiła zagadka kryminalna, którą należało rozwiązać podczas „rozprawy sądowej”.
Zabawa organizowała całą Noc, ale nam przyświecał jeszcze inny cel!
W tym roku postanowiliśmy wzbogacić program Nocy Andrzejkowej o nowy element, jakim jest pomoc innym ludziom. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego przystąpiliśmy do ogólnoświatowego programu Amnesty International – Maraton Pisania Listów pod hasłem: „Napisz list – zmień życie”. Pisaliśmy listy w obronie obywateli z 10 państw, prześladowanych, dyskryminowanych lub więzionych za obronę praw człowieka i wyrażanie własnego zdania. Uczniowie naszej szkoły chętnie przystąpili do akcji, zgromadzili materiały, przygotowali salę, wykonali lampiony i gazetkę z informacjami o bohaterach maratonu, a w trakcie pisania można było obejrzeć filmiki przedstawiające ich historie.
Pisaliśmy między innymi listy w obronie mieszkanki Chin prześladowanej za obronę praw lokatorów, obywatela Czadu, któremu grozi dożywocie za publikację posta na Facebooku, mieszkańca Madagaskaru skazanego za obronę lasu deszczowego, mieszkanki Egiptu, która szukając informacji o zaginionym mężu została aresztowana na podstawie fałszywych dowodów.
Dzięki listom wysłanym do ambasad i rządów państw historie te są nagłaśniane. Mamy nadzieję, że nasze listy dodadzą otuchy prześladowanym, a może przyczynią się do poprawy ich losu.
Rekordzistka maratonu: Agata Klucha z klasy 3A – wyznaje, że głównym powodem jej ogromnego zaangażowania była myśl, że ci ludzie faktycznie byli ukarani bez powodu i nawet gdy bolała ją ręka od pisania, mówiła sobie, że oni tego potrzebują.
To była naprawdę udana Noc, czas upłynął szybko, ale nasze przeżycia zostaną na długo.
Samorząd Uczniowski