Warsztaty teatralne w Gdańsku
Jeszcze żyjemy wrażeniami po marcowym wyjeździe do Teatru Muzycznego
w Gdyni, a już za nami kolejne doświadczenie teatralne w ramach realizowanej w szkole innowacji pedagogicznej „Elita Teatralna”.
Tym razem – 18 kwietnia, skorzystaliśmy z warsztatów teatralnych, które miały miejsce w Teatrze Szekspirowskim. Pod czujnym okiem pracownika teatru, pani Katarzyny Rukat, ćwiczyliśmy gesty i ruchy sceniczne. Pracowaliśmy także ze scenariuszem teatralnym do sztuki „Romeo i Julia”. Młodzież świetnie poradziła sobie z tym zadaniem w radosnej atmosferze. Pani Katarzyna, oprowadziła nas również po zakamarkach Teatru Szekspirowskiego, jest to jedyny na świecie teatr z otwieranym dachem.
Teatr Szekspirowski jest teatrem impresaryjnym, który nie ma swojego stałego zespołu aktorów, ale zaprasza różne teatry z Polski i z Europy na występy do siebie. Jako jedyny teatr w Polsce wystawia spektakle na scenie elżbietańskiej. Może pomieścić do 1000 gości, w zależności od ustawienia sali i rodzaju wydarzenia.
W przestrzeni teatru organizowane są też koncerty muzyczne, wystawy fotograficzne, pokazy mody lub sympozja.
Warsztaty teatralne tak nas pochłonęły, że trzy godziny zajęć minęły błyskawiczne pozostawiając uczucie niedosytu.
A teraz poznajcie kilka wrażeń uczestników spotkania:
Teatr Szekspirowski zaskakuje na każdym kroku. W pewnych miejscach to bardziej labirynt niż teatr. Zwłaszcza, gdy trzeba przejść pomiędzy ścianami oddalonymi od siebie nie dalej niż pół metra. Największe wrażenie zrobił na mnie widok na Stare Miasto z tarasu budynku
i wisząca komnata, która nie jest jednak miejscem przyjaznym dla osób z klaustrofobią.
Same warsztaty i wykład były ciekawym doświadczeniem i idealną powtórką z podstawowej wiedzy o teatrze z czasów Szekspira.. Sama scena zbudowana na planie dawnej Szkoły Szermierki to widok wart zobaczenia.
Zuzanna Latawiec 4AH
Pobyt w teatrze to rewelacyjne spędzenie czasu. Nie przypuszczałem, że w takim obiekcie teatralnym jest tyle zakamarków. Zajęcia warsztatowe pozwoliły nam na bliższe wzajemne poznanie i odkrycie swoich możliwości artystycznych.
Filip Paziak 1HT
Warsztaty bardzo mi się podobały, było śmiesznie i niestety zdecydowanie za krótko. Bardzo zainteresowała mnie informacja o tym , że podczas odbywającego się każdego roku
w wakacje Festiwalu Szekspirowskiego, można zostać wolontariuszem i poznać pracę
w teatrze od tej drugiej strony. W przyszłości pomyślę nad taką formą spędzenia wolnego czasu.
Wiktoria Małodzińska 2LR
Opiekę nad młodzieżą sprawowały Agnieszka Runewicz-Burczyk i Izabela Trofimowicz-Paziak, które razem z Małgorzatą Pilipiec koordynują działania innowacji pedagogicznej – Elita Teatralna w ZSP nr 3.