Czym jest dezinformacja i jak się przed nią bronić?
W poniedziałek, 3 lutego 2020, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Malborku odbyły się warsztaty na temat dezinformacji, „fake newsów” i krytycznego myślenia, poprowadzone przez trenera z Fundacji Schumana w Warszawie – panią Annę Szlęk.
Warsztaty były skierowane do uczniów klasy trzeciej kształcących się w profilu technik ekonomista oraz technik informatyk a także do Młodszych Ambasadorów programu EPAS i uczestników konkursu Euroscola. Celem spotkania było pokazanie czym jest ‘fake news’ i w jaki sposób może tworzyć obraz świata oraz zaznajomienie uczestników ze sposobami przeciwdziałania nieprawdziwym informacjom o świecie.
Dzięki obrazowemu przedstawieniu tematu oraz oparciu go na sytuacjach z życia wziętych, uczestnicy warsztatów mogli lepiej zrozumieć mechanizmy działania nieprawdziwych informacji w przestrzeni społecznej oraz uzmysłowić sobie konsekwencje ich obecności dookoła nas – zarówno dla nas samych jak i dla grupy i społeczności, w której przebywamy.
W czasach, gdy jesteśmy zalewani informacjami oraz brakuje nam na co dzień narzędzi do weryfikacji ich prawdziwości, każda okazja do rozmowy na temat ‘fake news’ i krytycznego myślenia powinna być przez nas wykorzystana do uświadomienia sobie skali problemu, jaki nas otacza.
Dziękujemy Fundacji Schumana za przygotowanie profesjonalnego spotkania i jak zawsze niezawodne wsparcie w edukacji społecznej naszych uczniów.
A oto, co na temat spotkania mówili uczniowie:
Spotkanie było ciekawe, Pani prowadząca miała super podejście i nastawienie w dodatku wszyscy byli zintegrowani. Zajęcia bardzo mi się podobały i sporo z nich wyniosłam. (Kinga)
Warsztaty bardzo mi się podobały, dowiedziałam się jak odróżnić informacje prawdziwe od tych fałszywych, było zabawnie, gdyż wymyślaliśmy W grupach fałszywe informacje o tematyce szkolnej.(Marzena)
Spotkanie jak zwykle było świetnie zorganizowane. Zajęcia pokazujące prawdę, mówiące o obecnej sytuacji i otwierające oczy na wiele perspektyw. „Fake news” to pojęcie, z którym spotykamy się codziennie, a dzięki tak ciekawej prezentacji mogłam poznać różnego rodzaju ciekawostki, które przydadzą mi się do krytycznego analizowania artykułów. Spotkanie uważam za udane i polecam każdemu zagłębić się w tym temacie. (Dominika)