Projekt Krokus w ZSP nr 3
I doczekaliśmy się… Do szkoły dotarły krokusy.
12 listopada, w czwartek, grupka uczniów z klas drugich: Zakrzewska Weronika, Łaszewska Amelia, Abramowicz Daria, Jędrzejczak Natalia, Leszczyńska Wiktoria, Romanowski Szymon, Damps Oskar, Gaysul Artem, Marczuk Mateusz pod opieką nauczycielek historii: Elżbiety Ślązak i Iwony Krauze posadziła cebulki krokusów.
Cebulki zakwitając wczesną wiosną przypominają półtora miliona żydowskich dzieci oraz dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu.
Przypomnijmy…….Projekt został zainicjowany przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście – Holocaust Education Trust Ireland, natomiast polskim koordynatorem Projektu Krokus jest od wielu lat Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Co roku rośnie liczba uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia.
W ramach projektu organizatorzy przekazują szkołom cebulki żółtych krokusów, które uczniowie posadzą jesienią w okolicach szkoły. Kwiaty zakwitają na początku wiosny.
Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu, a każdy z krokusów jest symbolem maleńkiego życia. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach.
Celem projektu jest nie tylko ocalenie od zapomnienia historii, ale przede wszystkim pamięć o Holokauście- największej tragedii XX wieku.
Projekt jest świetną, żywą lekcją historii, ale to też nauka wrażliwości na cierpienie innych i budzenie szacunku wobec drugiego człowieka.