Nowe pracownie specjalistyczne w ZSP nr 3
W minionych dniach została oddana do użytku kolejna pracownia specjalistyczna tym razem montażu sieci komputerowych. Pracownia ta jest uzupełnieniem oddanej do użytku na przełomie listopada i grudnia pracowni montażu i testowania sieci lokalnych.
W pracowni będą prowadzone zajęcia umożliwiające poznanie zasad projektowania, technik instalacji, wykonywania oraz konfiguracji i zarządzania lokalnymi sieciami komputerowymi. Zajęcia będą realizowane w niewielkich grupach do 15 osób. Atutem pracowni są bardzo dobrze wyposażone stanowiska ćwiczeń zarówno w elementy pasywne, jak i urządzenia aktywne, umożliwiające samodzielną pracę każdego ucznia. W czasie zajęć uczniowie na komputerach interpretują projekt sieci strukturalnej, wykonują instalację fizyczną punktu abonenckiego i dystrybucyjnego, pomiary dynamiczne wykonanej instalacji. Następnie poznają zasady działania i konfiguracji urządzeń lokalnych sieci komputerowych zaczynając od zarządzalnych przełączników, przez routery, firewalle kończąc na serwerach zasilanych z UPS. Wyposażenie pracowni jest zgodne z wymaganiami podstawy programowej dla zawodu technika informatyka .Wśród wyposażenia znajdują się m.in. :
- szafy serwerowe/dystrybucyjne 19″ 42U z wyposażeniem, połączone instalacją okablowania strukturalnego z punktami abonenckimi,
- narzędzia monterskie, spawarka światłowodów, testery okablowania,
- reflektometr do certyfikacji okablowania LAN kabla miedzianego i światłowodu,
- serwery stelażowe z kontrolerem pamięci masowej,
- zasilacze awaryjne,
- przełączniki zarządzalne z obsługą lokalnych sieci wirtualnych i portami zasilania przez Ethernet,
- routery, firewalle,
- punkt dostępu do lokalnej sieci bezprzewodowej z portem zasilania przez Ethernet,
- komputery klasy PC z Windows 10 Pro z kartami lokalnej sieci przewodowej i bezprzewodowej,
- sieciowe systemy operacyjne przeznaczone dla serwera oraz oprogramowanie typu firewall z obsługą wirtualnych sieci prywatnych: Microsoft Windows Server 2012 Standard, Linux Ubuntu,
- oprogramowanie komputerowego wspomagania
- oprogramowanie do monitorowania pracy sieci
- podłączenie do sieci lokalnej z dostępem do Internetu,
- warsztatowe stanowisko montażowe wraz z wyposażeniem
Pracownie to efekt zakończonej realizacji projektu „Podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego w powiecie malborskim poprzez przeprowadzenie robót budowlanych i zakup wyposażenia dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 realizowanego przez Wydział Obsługi Projektów i Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych Starostwa Powiatowego w Malborku.
Wartość uruchomionych pracowni to kwota 156273 zł.