Projekt Krokus w Technikum nr 3 już po raz trzeci
W tym roku szkolnym, już po raz trzeci projekt „Krokus” zawitał w progi Technikum nr 3. 19 października troje uczniów z klasy 1iP: Alan Ignaczak, Kamila Kujawa i Igor Kochanowski w towarzystwie wicedyrektora do spraw wychowawczych p. Agnieszki Jeromin i nauczyciela historii- p. Iwony Krauze posadziło cebulki krokusów.
„Projekt Krokus to niezwykle ważna i wartościowa inicjatywa, która została rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland, a jej celem jest upamiętnienie dziecięcych ofiar Holokaustu. Wspólne sadzenie cebulek krokusów jest niestandardową lekcją historii, w czasie której uczniowie zapoznają się z tematyką Holokaustu, a także poruszają kwestie dotyczące nietolerancji, dyskryminacji i wykluczenia”.
Od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus jest Żydowskie Muzeum Galicja. W poprzedniej edycji projektu (2021/2022) wzięło udział prawie 48000 uczniów z 573 szkół. W ramach projektu organizatorzy przekazują szkołom cebulki żółtych krokusów, które uczniowie sadzą jesienią w okolicach szkoły. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu, a każdy z krokusów jest symbolem maleńkiego życia. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach.
Celem projektu jest nie tylko ocalenie od zapomnienia historii, ale przede wszystkim pamięć o Holokauście – największej tragedii XX wieku. Zanim kwiaty zakwitną na wiosnę uczniowie pogłębią swoją wiedzę na lekcjach historii i zajęciach z wychowawcą na temat tragicznych wydarzeń II wojny światowej i Holokauście.
Teraz …… po wsadzeniu cebulek do ziemi czekamy, aż rozkwitną na wiosnę, budząc przyrodę do życia i dając nadzieję, że to, co było, nigdy się już nie powtórzy.