W Technikum nr 3 krokusy zakwitły po raz trzeci
W tym roku troszkę później niż zwykle, ale po raz kolejny doczekaliśmy się….
W tym roku szkolnym, już po raz trzeci, szkoła przystąpiła do międzynarodowego projektu „Krokus” organizowanego przez Żydowskie Muzeum Galicja, które od wielu lat jest polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland .19 października troje uczniów z klasy 1iP, kształcących się w zawodzie technik informatyk i technik programista: Alan Ignaczak, Kamila Kujawa i Igor Kochanowski obok zeszłorocznych krokusów posadziło nowe cebulki krokusów.
Każdy z tych krokusów, który jest symbolem maleńkiego życia, przypomina półtora miliona żydowskich dzieci oraz dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Dlaczego kolor żółty? Kolor kwiatów przypomina żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach.
Nasze posadzone krokusy ponownie zakwitły, w marcu.
Między posadzeniem cebulek, a czasem, jaki upłynął do ich zakwitnięcia młodzież pogłębiała wiedzę na lekcjach wychowawczych ( przygotowanych na podstawie materiałów, które dostała szkoła przystępując do projektu) o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.
W kwietniu ponownie wrócimy do tematyki związanej z historią Żydów na ziemiach polskich- obchodząc 80 rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.
Jak ważne jest, aby z uczniami na lekcjach rozmawiać o nietolerancji, dyskryminacji, czy wykluczeniu, poruszać kwestie pomocy, solidarności i pamięci, uczyć wrażliwości na cierpienie innych i budzić szacunek wobec drugiego człowieka pokazują kolejne miesiące wojny w Ukrainie, która toczy się przy naszych wschodnich granicach.