Wartości europejskie w bajkach
25 maja 2023 roku, już po raz ostatni w tym roku szkolnym, uczniowie Technikum nr 3 w Malborku z klasy 1ip- Młodsi Ambasadorowie projektu EPAS (Szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego): Ignacy Chrząstowski, Marcel Rutkowski i Jakub Wąsik pod opieką Starszej Ambasadorki – nauczycielki historii odwiedzili grupę „Fiołków” – oddział zerówki w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Malborku.
Celem spotkania było przybliżenie dzieciom charakterystycznych budowli- zabytków krajów unijnych i wyszukanie wartości europejskich w znanych i popularnych bajkach europejskich.
Zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia mitu o Europie. Marcel przeczytał tekst, a sześciolatki, odpowiadały na pytania o Unii Europejskiej. Choć od naszego ostatniego spotkania minęły trzy miesiące to podstawowa wiedza o UE pozostała i chociaż zdarzyły się potknięcia to wspólnymi siłami udało się odpowiedzieć na większość pytań.
W pierwszej części zajęć nauczycielka w prezentacji przedstawiła najbardziej charakterystyczne budowle krajów unijnych – okazało się, że wiele z nich już jest dzieciom znane i bez problemu odgadły, z którego kraju pochodziły. Oczywiście nie było żadnego problemu przy zabytkach polskich. Następnie dzieci, pod opieką Jakuba, Ignacego i Marcela bawiły się w przygotowaną grę „Memory”, która polegała na jak najszybszym zapamiętaniu i odkryciu wszystkich przygotowanych kart z zabytkami krajów unijnych.
Drugą część zajęć poświęciliśmy bajkom, charakterystycznym dla krajów europejskich. Zaczęliśmy od ułożenia nowej bajki, zaczęła się ona tradycyjne: dawno, dawno temu … a potem był już popis wyobraźni sześciolatków. Następnie dzieci rozpoznawały na slajdach bajki, próbowały podać z jakiego kraju pochodzą. Same podawały przykłady znanych bajek, krótko opowiadały treść. Szukaliśmy przykładów, w jaki sposób z opresji wychodzili bohaterowie bajek. Doszliśmy do wniosku, że w bajkach nawet z trudnych sytuacji można znaleźć rozwiązanie i kończą się one zawsze szczęśliwie.
Podsumowaliśmy, że bajki i baśnie to nie tylko ciekawe, niekiedy nawet trochę straszne historie, ale to także wyraz naszych pragnień, by wspólnie pokonywać przeszkody i zło, by sprawiedliwość i dobro zwyciężyły, by ludzie sobie nawzajem pomagali, ze sobą współpracowali, a nie walczyli. I też takie wartości, były jednym z powodów powstania Unii Europejskiej i zostały zapisane w najważniejszych jej prawach.
Na podsumowanie nauczycielka powiesiła na tablicy i wspólnie z dziećmi omówiła, jak należy rozmieć europejskie wartości, czyli to, co jest nie tylko dla nas ważne, ale i dla wszystkich ludzi. Dzieci podawały też przykłady wielu bajek, w których te wartości występują.
- Wspólnota i więź, czyli RAZEM LEPIEJ NIŻ OSOBNO (np. W dolinie Muminków)
- Różnorodność, czyli JESTEŚMY CAŁKIEM RÓŻNI I TO JEST PIĘKNE (np. Shrek)
- Równość, czyli WSZYSCY MAJĄ RÓWNE PRAWA (Brzydkie kaczątko, Kopciuszek)
- Sprawiedliwość, czyli SPRAWIEDLIWOŚĆ ZAWSZE ZWYCIĘŻA ( Czerwony Kapturek)
- Wolność i swoboda, czyli TYLKO WOLNI MOGĄ BYĆ SZCZĘŚLIWI (Królowa śniegu)
- Solidarność i pomoc, czyli GDY KOMUŚ JEST ŹLE, TRZEBA MU POMÓC (Królowa śniegu, Dziewczynka z zapałkami)
- Pokój i współpraca, czyli NIE KŁÓĆMY SIĘ, TYLKO WSPÓŁPRACUJMY (Rzepka)
- Bezpieczeństwo, czyli JESTEŚMY BEZPIECZNI, GDY NIE JESTEŚMY SAMI (Jaś i Małgosia)
- Dobre rządy, czyli LUDZIE WYBIERAJĄ RZĄDZĄCYCH, A CI MUSZĄ PRZESTRZEGAĆ PRAWA (Nowe szaty króla, Król Maciuś I)
Na zakończenie zajęć, na swojej odrysowanej dłoni, dzieci narysowały wybraną postać lub scenkę z ulubionej przez siebie bajki.
Zajęcia, co roku pokazują, że tematyka UE jest dla dzieci bardzo ciekawa i warto ją realizować już do najmłodszych. Świetnym sposobem na przekazanie tej wiedzy jest zabawa, odwoływanie się do tego, co dzieci już wiedzą i współpraca ze swoimi troszkę starszymi kolegami.
Bardzo pomocne przy opracowaniu scenariusza zajęć w przedszkolu były materiały z programu R-EU-CONNECTED (program realizowany w ramach programu Erasmus + w latach 2018-2020 równolegle w 5 krajach: Francji, Chorwacji, Polsce, Grecji i Włoszech), a zwłaszcza scenariusze przygotowane przez Alicję Pacewicz i Marcelinę Sokół dotyczące wartości europejskich.