Dni profilaktyki w Technikum nr 3
Koniec maja, przy okazji Światowego Dnia Bez Papierosa, a także zbliżających się wakacji, jest czasem, w którym szczególnie dużo rozmawiamy o profilaktyce oraz o tym, jak unikać zagrożeń, pomagać sobie nawzajem w kryzysie i nie dać się złapać w sidła nałogów.
W tym roku zaangażowano wszystkich uczniów naszej szkoły w działania profilaktyczne. Klasy pierwsze i drugie zaproszono na spotkania z przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Malborku, p. Marzeną Dering oraz z asp. sztabowym Rafałem Cielasińskim z Komendy Powiatowej Policji w Malborku. Oboje specjaliści przedstawili młodzieży zagrożenia wynikające z sięgania po papierosy, alkohol, narkotyki i dopalacze oraz skutki i konsekwencje prawne zachowań destrukcyjnych. Uczniowie mogli na własnej skórze przekonać się, jak bardzo używki zniekształcają rzeczywistość – zajęcia były bowiem wzbogacone o element praktyczny z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli, uświadamiających uczniom jak niebezpieczne może być prowadzenie pojazdów w po alkoholu i narkotykach oraz jak substancje psychoaktywne upośledzają najbardziej podstawowe umiejętności.
Klasy trzecie i czwarte wzięły udział w spektaklu „Rozerwane Dusze”, zaprezentowanym przez aktorów z Wrocławskiego Teatru Edukacji – In Art. Po spektaklu artyści skierowali do młodzieży następujące słowa:
„Drodzy Widzowie,
Chcielibyśmy serdecznie podziękować Wam za udział w spektaklu „Rozerwane Dusze”. Wasza obecność i zaangażowanie były dla nas niezwykle ważne i cenne. Dzięki Wam ten spektakl zyskał pełnię swojego znaczenia.
Pragniemy podkreślić niezwykłą wartość profilaktyczną, jaką niesie ze sobą ten spektakl. Nałogi wśród młodzieży stają się coraz większym problemem społecznym, który nieustannie wymaga naszej uwagi. „Rozerwane Dusze” stworzono z myślą o edukacji i świadomości młodych ludzi, aby pokazać im, jak silne i destrukcyjne mogą być uzależnienia.
Jednak to, co czyni ten spektakl tak wyjątkowym, to nie tylko jego przesłanie. To również sposób, w jaki przekazujemy tę historię. Poprzez połączenie teatru, muzyki, tańca i interakcji z publicznością, staramy się dotrzeć do Was na głębokim emocjonalnym poziomie. Pragniemy, abyście poczuli moc tych historii, które przedstawiamy i żebyście z nami wspólnie doświadczyli silnych chwil. Dziękujemy!”
„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – to hasło jak zawsze przyświeca wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzanie działań profilaktycznych dla młodzieży w naszej szkole. Ważne, aby poszerzać świadomość uczniów oraz wspierać ich w zdrowym wkraczaniu w dorosłość. Organizacją działań w naszej szkole zajęły się pani pedagog Ewa Andruszko oraz pani psycholog Magdalena Molenda, którym serdecznie dziękujemy.