Technikum nr 3 w Warszawie
Pomiędzy 8 a 10. listopada 2023 r. 45 uczniów Technikum nr 3 uczestniczyło w wycieczce do Warszawy pod opieką p. dyrektora Jana Stawickiego, p. Krystyny Zawadzkiej, p. Małgorzaty Gumprecht oraz p. Ewy Dery. Najbardziej liczną grupę stanowili uczniowie kl. 3ip oraz 2K, ale wśród nas znalazło się także kilku przedstawicieli kl. 1A, 2ip, 2L, 2G oraz 4Li.
W trakcie pierwszego dnia odwiedziliśmy planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Jest to fascynujące miejsce, które otwiera przed gośćmi niebo pełne tajemnic i zaskakujących zjawisk kosmicznych. Planetarium to nie tylko sala projekcyjna, ale także prawdziwe centrum edukacji astronomicznej, które w dynamiczny sposób przybliża tajniki odległych galaktyk. Podczas seansu pt. „Niewidzialny Wszechświat” dowiedzieliśmy się, czym są ciemna materia i ciemna energia, których nie możemy dostrzec, a stanowią aż 95% kosmosu. Mogliśmy spojrzeć – jak prawdziwi astronomowie – na Drogą Mleczną ukazaną przy pomocy najnowszych danych astronomicznych. Odwiedziliśmy też obserwatorium na górze Mount Wilson, gdzie Edwin Hubble odkrył prawo rozszerzania się wszechświata, tworząc podwaliny teorii Wielkiego Wybuchu. Planetarium w Warszawie to nie tylko lekcja astronomii, ale również spotkanie z nauką w formie niezwykłej przygody. To doskonałe miejsce dla szkolnej wycieczki, gdzie nauka staje się przyjemnością, a gwiazdy stają się najbliższymi przyjaciółmi młodych odkrywców.
Następnego dnia wkroczyliśmy na ścieżkę historyczną. W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wzięliśmy udział w lekcji nt. tolerancji, szkodliwości tworzenia stereotypów oraz mowy nienawiści. Na podstawie opowieści o historii Żydów w Polsce usłyszeliśmy, do czego może doprowadzić stygmatyzacja oraz radykalizm. Muzeum to jest wyjątkowym miejscem, które przenosi zwiedzających w podróż przez historię i kulturę żydowską w Polsce. Interaktywne ekspozycje prezentują różnorodne aspekty życia społeczności żydowskiej na przestrzeni wieków. Począwszy od rekonstrukcji dawnych dzielnic po emocjonujące opowieści o bohaterach i ważnych wydarzeniach historycznych, muzeum stanowi również hołd dla kultury, sztuki i dziedzictwa, które kształtowały żydowską społeczność w Polsce.
Wzięliśmy także udział w wycieczce z przewodnikiem po najbardziej charakterystycznych miejscach na warszawskiej starówce. Spacer po tym malowniczym miejscu jest niczym podróż w czasie, gdzie każdy kamień opowiada własną historię. Zabytkowe kamienice, kręte uliczki i urokliwe kawiarnie tworzą niepowtarzalną atmosferę, łącząc tradycję z nowoczesnością. Starówka nie tylko emanuje historycznym urokiem, ale stanowi także centrum życia kulturalnego i artystycznego. Podczas wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć z bliska m.in. mury Barbakanu, Kolumnę Zygmunta oraz Zamek Królewski, który był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Spacer po starówce zdecydowanie wzbogacił naszą wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego stolicy Polski.
Nie mogło oczywiście zabraknąć aspektu integracyjnego! Ostatniego dnia wyjazdu pojechaliśmy do Parku Rozrywki i Wypoczynku Suntago w miejscowości Wręcza. Na długo zapamiętamy szaleństwa na licznych zjeżdżalniach wodnych i basenach, choć niektórzy z nas woleli po prostu odpocząć w leczniczych wodach termalnych…
Zdecydowanie zachęcamy inne klasy do odwiedzenia Warszawy i zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z wycieczki.
Opracowanie artykułu: Małgorzata Gumprecht