Światowy Dzień Bez Papierosa
31 maja, obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa. To ważne wydarzenie jest obchodzone na całym świecie od ponad 20 lat. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na poważny problem, jakim jest palenie papierosów i związane z tym zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.
Garść faktów:
Papieros zawiera ok. 4000 różnych substancji chemicznych, w tym silnie uzależniającą NIKOTYNĘ, która w dużej dawce ma również działanie toksyczne.
Większość z tych substancji jest trujących, kilkadziesiąt ma działanie rakotwórcze:
Palenie tytoniu każdego roku na świecie zabija 3-4 mln ludzi (10 tys. osób dziennie), a przewiduje się dalszy wzrost tej liczby (nawet do 10 mln w roku 2025), jeśli spożycie tytoniu się nie zmniejszy.
Zobacz, jakie są korzyści z rzucenia palenia:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/dlaczego-warto-rzucic-palenie
BIERNE PALENIE : Pamiętajmy, nie tylko sam palacz jest narażony na szkodliwe działanie dymu papierosowego –również narażeni są tzw. bierni palacze (osoby, które wdychają dym, gdy pali ktoś w pobliżu).
Czym są E-PAPIEROSY?
E-papieros – zasilane akumulatorem urządzenie inhalacyjne dające użytkownikowi podobne wrażenia jak przy paleniu tradycyjnych papierosów. Podstawowa zasada działania e-papierosa to podgrzanie płynu (zazwyczaj zawierającego nikotynę) do temperatury (200°C), w której przechodzi on w stan lotny i może być wdychany.
E-papierosy uwalniają wiele zagrażających zdrowiu substancji chemicznych. Substancje pomocnicze w e-papierosie np. glikol propylenowy i gliceryna podgrzane do ok. 200°C wykazują toksyczne działanie.
W e-papierosach znajdziemy również substancje rakotwórcze jak np. benzen.
E-papierosy, w których roztwór nikotyny może być podgrzewany do wyższej temperatury, dają więcej rakotwórczych związków.
Dodawane do e-liquidów substancje aromatyczne to również chemia, która jest dostarczana do organizmu palacza.
E-papieros jako urządzenie nie jest również pozbawiony wad „technicznych” np. samoczynne „włączanie się” e-papierosa w kieszeni może spowodować jego wybuch.
NIE MOŻNA UZNAWAĆ, że e-papieros jest bezpieczniejszym zamiennikiem tradycyjnego papierosa – oba stanowią poważne zagrożenie
dla ludzkiego zdrowia i życia.
CO NAUKA MÓWI O E-PAPIEROSACH? WARTO OBEJRZEĆ poniższy, krótki film:
Zarówno palenie tradycyjnych jak i e-papierosów niesie szereg negatywnych następstw, a w trosce o nasze zdrowie sięganie po te substancje jest zakazane przed ukończeniem 18 r.ż. Nie oznacza to oczywiście, że palenie jest bezpieczne dla osób pełnoletnich – palacze ponoszą wysokie ryzyko zdrowotne, o czym przypominają (z obowiązku prawnego) producenci papierosów.
Kto nie pali – mamy nadzieję, że mając świadomość z czym to się wiąże, nigdy nie zacznie.
Kto niestety zaczął, musi wiedzieć, że zawsze jest dobry czas na rzucenie palenia.
Przypominamy, że osoby chętne mogą korzystać z indywidualnych porad i konsultacji szkolnego pedagoga i psychologa również związanych z opisanym tu tematem, zachęcamy również do zapoznania się z materiałami profilaktycznymi rozmieszczonymi w przestrzeni szkolnej.
Zachęcamy do zdrowego życia, wolnego od nałogów!
Z życzeniami zdrowia!
E. Andruszko i M. Molenda