Wyjazd studyjny do Centrum Informatycznego TASK
Wyjazd studyjny do Centrum Informatycznego TASK (Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej) był bardzo owocny. Wzięli w nim udział uczniowie klasy II k Technikum Informatycznego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 z Malborka.
Poznaliśmy historię powstania TASK oraz dzień dzisiejszy, dowiedzieliśmy się, że TASK powstała w 1992 r. przy Politechnice Gdańskiej jako jednostka międzyuczelniana, która zarządza całą siecią metropolitalną. Sieć ta łączy ze sobą sieci lokalne poszczególnych oddziałów naukowych, ośrodki naukowo-badawcze, oświatowe, ośrodki administracji publicznej oraz firmy współpracujące z organizacjami naukowymi.
Młodzież z zainteresowaniem słuchała informacji przekazanych przez wykwalifikowanego pracownika Centrum Informatycznego. Chętnie zadawali pytania domagając się jeszcze większej dawki wiedzy z zakresu informatyki.
Wizyta w Gdańsku umożliwiła im poznanie ciekawej pracy z zakresu rozwoju i wykorzystania Internetu dla potrzeb nauki, szerokopasmowej transmisji danych w sieciach krajowych i międzynarodowych oraz rozwoju centrów i technik obliczeniowych. Mogliśmy zobaczyć na własne oczy strukturę sieci oraz superkomputery, które w Centrum Komputerów Dużej Mocy gromadzą i udostępniają środowisku naukowemu zasoby obliczeniowe w postaci komputerów dużej mocy obliczeniowej, specjalistyczne oprogramowanie oraz urządzenia do składowania danych.
Wyjazd przybliżył nam rzeczy o których do tej pory uczyliśmy się jedynie teoretycznie związane z infrastrukturą sieciową.
Będąc w Gdańsku na wydziale ETI Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki gdzie mieści się siedziba TASK wzięliśmy także udział w Bałtyckim Festiwalu Nauki. Odwiedziliśmy salę do badań fal radiowych, poznaliśmy zasady sterowania robotem mobilnym, odwiedziliśmy stanowisko inżynierii biomedycznej. Zaciekawiły nas projekty plazmowego speaker’a, urządzeń do pomiaru napięcia wytwarzanego przez mięśnie podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych a także poznaliśmy urządzenie sterowane komputerowo do kontroli ruchu gałek ocznych.
Wycieczka pozwoliła nam również poznać Politechnikę Gdańską jako uczelnię, w której uczniowie naszej szkoły będą mogli dalej kształcić się po skończeniu ostatniej klasy technikum.
Nauczyciele przedmiotów informatycznych:
Tomasz Kardasz i Piotr Donajski
zobacz galerię