Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK w Poznaniu
Dnia 29 września 2014 r. klasa 3l oraz 4L – technik logistyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK w Poznaniu – największych targach branży opakowaniowej i logistycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, które odbywają się co 2 lata.
Na atrakcyjność Taropaku pozytywnie wpłynęły trwające w tym samym czasie targi z bloku Polagra, a dokładnie Polagra-Food, Polagra-Gastro, Polagra-Tech oraz Invest-Hotel i spośród nich najbardziej konsumenckie – smaki regionów. Ta wyjątkowa synergia branż współgra z ideą biznesowej dywersyfikacji, rozwijając potencjał sprzedażowy wystawców, a jednocześnie optymalizując poświęcony czas zwiedzających. Tegoroczny Taropak z całą pewnością wyróżnił się spośród dotychczasowych edycji liczbą wydarzeń towarzyszących, które charakteryzują się zarówno wysokim poziomem merytorycznym jak i niezwykłą wręcz rozpiętością tematyczną.
Kumulacja tych wszystkich wydarzeń w jednym miejscu i w tym samym czasie była dla wystawców nie tylko okazją do promocji. To przede wszystkim szerokie spektrum możliwości do nawiązania kontaktów biznesowych, zarówno z odbiorcami krajowymi, jak i z zagranicy.
To najbardziej kompleksowe wydarzenie ma wpływ na rozwój dwóch, ściśle współpracujących z sobą segmentów, wspierając ich integrację i wymianę branżowych doświadczeń. Właśnie w Poznaniu kreuje się trendy, podejmuje ważne dla tego sektora dyskusje na najwyższym poziomie merytorycznym, ale przede wszystkim pielęgnuje relacje z klientami, kontrahentami, mediami i światem nauki.
Młodzież mogła oglądać 800 wystawców reprezentujących 30 krajów świata.
Targi to najlepsze miejsce przeglądu nowych trendów w branży oraz bogate źródło informacji o rynku, cenne źródło wiedzy na temat najnowszych rozwiązań technologicznych z zakresu pakowania i logistyki.
Młodzież mogła zapoznać się z szeroką gamą maszyn i urządzeń do wytwarzania opakowań i automatów pakujących oraz prezentacją sprzętu i urządzeń transportu wewnętrznego, urządzeń gospodarki magazynowej, specjalistycznego sprzętu do przetwarzania informacji logistycznej.
Wystawcy zaprezentowali ponad 200 nowości produktowych, wśród których szczególną uwagę przykuły urządzenia i maszyny wspierające proces automatyzacji. Wiele nowości pojawiło się również w zakresie logistyki, gdzie rozwój technologii postępuje niezwykle szybko. Optymalizacja procesów, usprawnienie ciągów komunikacyjnych, śledzenie łańcucha dostaw – wszystko to wymaga odpowiedniego oprogramowania i automatyzacji.
Wszyscy zainteresowani branżą logistyczną mogli wziąć udział w projekcie In4Log, stanowiącym kontynuację łączenia innowacyjnych rozwiązań logistyki wewnętrznej ze szczupłym przepływem i koncepcją Lean Management. W hali młodzież mogła zobaczyć Modelowe Centrum Dystrybucji ze strefą przyjęcia, składowania, kompletacji i wyjścia, którą obsługiwały urządzenia przystosowane do realizacji koncepcji Lean Management. Młodzież mogła zapoznać się „na żywo” z różnorodnymi rozwiązaniami, które zaprezentowane w praktyce pozwolą uzyskać cenną wiedzę na temat łączenia poszczególnych elementów statycznych i automatycznych w procesach magazynowych.
Można było zobaczyć również Sztaplar SHOW – niepowtarzalny pokaz możliwości wózków widłowych. Na powierzchni ponad 1500 m kw. zbudowany został plac manewrowy z torem przeszkód, wyposażony w regały wysokiego składowania, palety i inne opakowania, pojemniki wielokrotnego użytku czy systemy zarządzania informacją magazynową. W tak zaimprowizowanym otoczeniu odbyły się liczne prezentacje i przejazdy wózków widłowych, które zweryfikowały ich możliwości techniczne w wykonywaniu codziennych operacji magazynowych.
Zarówno zwiedzający jak i wystawcy twierdzą, że tegoroczna edycja Taropaku to głęboki oddech po gospodarczej zapaści i powiew świeżości w postaci nowych trendów i zdecydowanej otwartości na innowacyjne rozwiązania.
Mamy nadzieję, że czas spędzony na targach zaowocuje zarówno wiedzą jak i nowym doświadczeniem.
Młodzież zwiedziła również Zamek w Kórniku – zabytkową rezydencję historycznych rodów Górków i Działyńskich, obecnie siedzibę muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN, wspaniały obiekt architektoniczny. Zamek w Kórniku to unikatowa, okolona przepięknym parkiem rezydencja magnacka, która uznawana jest za jeden z ciekawszych przykładów romantycznej, neogotyckiej architektury rezydencjonalnej w Polsce. W 2011 roku Zamek został wpisany na listę Pomników Historii.
Również uczniowie mieli okazję zwiedzić Katedrę Gnieźnieńską w Gnieźnie – mieście o szczególnym znaczeniu dla Polski. Nie ma chyba bardziej polskiego i bardziej związanego z naszą historią miasta. Tu bywali wszyscy najwięksi królowie, tu odbyły się koronacje, tu spoczywają w sarkofagach władcy.