Projekt systemowy dla uczniów ZSP nr 3 na finiszu
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Malborku zbliża się do zakończenia projektu systemowego „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy”, którego głównym celem jest poprawa jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego w województwie pomorskim. Działaniami umożliwiającymi osiągnięcie powyższego celu były m.in. praktyki zawodowe, które uczniowie odbywają zgodnie z opracowanymi specjalnie na potrzeby projektu standardami praktyk zawodowych i praktycznej nauki zawodu, zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych, zajęcia z języków obcych i doradztwa zawodowego oraz spotkania uczniów z pomorskimi przedsiębiorcami. Na podkreślenie zasługują także wyjazdy studyjne do pracodawców lub targi . Szkoła miała możliwość uczestniczenia w specjalistycznych targach m.in. Targach Outsourcingu – usługi dla Twojego biznesu w Warszawie, Międzynarodowych Targach Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK w Poznaniu,Targach Turystycznych ITB w Berlinie oraz wyjazdach do Centrum Informatycznego TASK (Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej), Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, Port BCT (Baltic Container Terminal) w Gdyni, sieci hoteli np. Hilton, Sheraton.
Uczniowie mieli także szansę zdobywania uzupełniających lub nowych kwalifikacji zawodowych poprzez udział w różnego rodzaju kursach. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 zorganizowano następujące kursy:
• Prawo jazdy kategorii B,
• Auto CAD i kosztorysowanie,
• Kursy gastronomiczne (barman, barista, kelner, dekorator potraw (carving), dietetyk),
• Kurs wizażu.
Ze względu na bardzo duże zainteresowanie kursami postanowiliśmy powtórzyć i dodatkowo zorganizować kurs dekorowania potraw z elementami carvingu i nowy kurs –kurs florystyczny dla klas gastronomiczno – hotelarskich.
Należy podkreślić, że oferta kursów dostosowana była do potrzeb lokalnego rynku pracy.
Prócz działań adresowanych do uczniów i pracodawców, szkoła została objęta wsparciem w formie zakupu pomocy dydaktycznych do pracowni kształcenia zawodowego na ogólną kwotę ok.130 tys. zł z czego starostwo powiatowe miało swój udział w kwocie ok. 43 tys. zł.
Poniżej opinie uczestników projektu oraz zdjęcia z wybranych działań.
„Uczestniczyłyśmy w kursie kelnerskim, prowadzonym w naszej szkole. Dzięki temu kursowi zyskałyśmy i poznałyśmy wiele ciekawych technik stosowanych w pracy kelnera. Dowiedziałyśmy się wielu przydatnych informacji o potrawach, napojach i sposobie serwowania poszczególnych dań. Kurs ten umożliwił nam łatwe pozyskanie pracy w sezonie. Jesteśmy bardzo zadowolone, że szkoła dała nam możliwość wzięcia udziału w tym kursie.”
Klaudia Bucholc i Edyta Bartosik – klasa IV technik obsługi turystycznej
„Skorzystałam z kursu prawa jazdy. Jestem ogromnie zadowolona. Trafiłam do bardzo dobrego i szanowanego ośrodka jazdy, w którym starannie zostałam przygotowana do egzaminu kat. B. Ten kurs dał mi nie tylko możliwość darmowego zdobycia prawa jazdy, ale również poznania nowych ludzi i poszerzenia moich horyzontów. To samo mogę powiedzieć o wyjazdach studyjnych np. tegoroczny wyjazd na targi do Warszawy. Nauczyłam się tam wielu nowych rzeczy i jestem ogromnie wdzięczna za te wyróżnienie. Tego typu kursy ułatwiają zdobycie nowych doświadczeń i spełnienie marzeń.”
Adrianna Piotrowska – klasa IV technik organizacji usług gastronomicznych
„Kurs dietetyki pomógł mi zrozumieć wiele zawsze interesujących mnie tematów, rozwiał wiele nurtujących pytań. Wiadomości i umiejętności, które zdobyłam przydają mi się w życiu codziennym. Podczas wyjazdu do Poznania na Targi TAROPAK zapoznałam się z szeroką gamą maszyn i urządzeń do wytwarzania opakowań i automatów pakujących oraz prezentacją sprzętu i urządzeń transportu wewnętrznego, urządzeń gospodarki magazynowej i specjalistycznego sprzętu do przetwarzania informacji logistycznej. Uważam, że był to miły dodatek do tego czego uczą nas nauczyciele. Myślę, że takie wyjazdy powinny być organizowane częściej ponieważ można zobaczyć jak pracują ludzie w zawodzie, w którym się uczymy.”
Agata Cichowska – klasa III technik logistyk
„Kurs dietetyka pozwolił mi zapoznać się w jaki sposób ustalić proporcje posiłków jakie człowiek powinien spożywać w ciągu dnia i w jakim odstępie czasu. Dzięki tej wiedzy mogłam zacząć odżywiać się prawidłowo i zadbać o swoją linię. Kurs dietetyka zapisany w CV umożliwił mi pracę w gastronomii.”
Kamila Soćko – klasa IV technik ekonomista
„Zajęcia z carvingu bardzo nam się podobały. Nauczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Surowce były zawsze świeże oraz był ich duży wybór. Panowie prowadzili zajęcia z pełnym zapałem, zawsze mogliśmy na nich liczyć. Prace przez nas zrobione zabieraliśmy do domu przez co mogliśmy pochwalić się rodzinie tym czego się nauczyliśmy. Dostaliśmy specjalistyczne noże do domu, dzięki czemu dalej możemy kształcić umiejętności zdobyte na zajęciach. Po zakończeniu kursu otrzymaliśmy certyfikat, który poświadcza zdobyte przez nas umiejętności. Dzięki zajęciom nauczyliśmy się rzeźbić w owocach i warzywach. Poznaliśmy tajniki sztuki carvingu. Zdobyliśmy nowe kwalifikacje, które możemy umieścić w CV. Zajęcia bardzo nam się podobały. Były to najlepsze zajęcia.”
Karina Suchecka, Joanna Przybysz i Roksana Kolaty – klasa III technik żywienia i usług gastronomicznych
„Uczestniczyłyśmy w kursie wizażu. Nauczyłyśmy się wielu ciekawych rzeczy m.in. technik makijażu, oceny urody, typu twarzy oraz doboru kolorów. Pani prowadząca kurs była bardzo profesjonalna. Swoją pracę traktuje również jako hobby, dzięki czemu zajęcia były atrakcyjne. Wizażystka udostępniła nam swój prywatny sprzęt do makijażu (pędzle i kosmetyki). Dostałyśmy aplikatury, gąbki do nakładania pudru itp., aby móc ćwiczyć w domu. Wiedza, którą zdobyłyśmy przydaje nam się na co dzień z racji tego, że często się malujemy. Oprócz tego wykonywałyśmy makijaże wieczorowe, które wykorzystamy z okazji zbliżającej się studniówki. Jesteśmy zadowolone z możliwości uczestnictwa w tym kursie.”
Izabela Kosałka i Karolina Pyźlak – klasa IV technik hotelarstwa
„Mieliśmy zorganizowany wyjazd do Poznania i Gdańska, dzięki temu zdobyliśmy szereg doświadczeń związanych z naszym zawodem. Na targach logistycznych w Poznaniu mieliśmy możliwość zapoznać się z najnowszymi technologiami związanymi z branżą logistyczną. Byliśmy też zakwalifikowani na kurs prawa jazdy, który jest potrzebny w pracy logistyka. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszystkie możliwości rozwoju, które zapewnił nam Urząd Marszałkowski.”
Małgorzata Olszewska, Alicja Fiałek i Jakub Kowalski – klasa IV technik logistyk
„Brałam udział w kursie dla kelnera. Dzięki temu zdobyłam nowe doświadczenie i certyfikat ukończenia kursu kelnerskiego dzięki czemu może mi się on przydać przy znalezieniu pracy jako kelnerka. Kurs był bardzo ciekawy i interesujący. Jestem bardzo wdzięczna za taką możliwość rozwoju.”
Alicja Fiałek – klasa IV technik logistyk
„Uczestnictwo w targach outsourcingu pozwoliło nam poznać zasady funkcjonowania rynku. Rozmowy z pracownikami różnych firm dały nam możliwość zobaczenia jak w rzeczywistości wygląda działalność rozmaitych przedsiębiorstw. Zaletą targów było to, że w jednym miejscu skupieni byli przedstawiciele wielu różnych branży, co urozmaiciło te zajęcia. Dzięki uczestnictwu w kursie rozwinęliśmy naszą komunikatywność i umiejętność słuchania drugiej osoby. Targi rozwinęły w nas nowe zainteresowania, mieliśmy okazję poznać liderów w danych branżach, a także zwiększyliśmy swoje szanse na dostanie się do danej firmy tym, że mamy większy zakres informacji na ich temat. Ułatwiło to nam kontakt z tymi firmami, ponieważ dostaliśmy rozmaite ulotki, wizytówki, adresy stron itd.”
Natalia Strzelczyk i Izabela Ścibek – klasa II technik hotelarstwa
„Uczestnictwo w kursie wizażu pozwoliło nam rozwinąć umiejętności wykorzystywane w tej dziedzinie. Zajęcia odbywały się w miłej atmosferze, a praktyczne zajęcia z profesjonalną wizażystką pokazały nam, że trzeba wiele pracy aby osiągnąć jakiś sukces w tej branży. Dzięki kursowi rozwinęłyśmy swoje zainteresowania i jesteśmy zadowolone, że mogłyśmy wziąć w nim udział. Dużym plusem projektu było to, że miałyśmy dostęp do narzędzi i kosmetyków używanych przez profesjonalistów. Część praktyczna zajęć pozwoliła nam lepiej poznać inne uczestniczki kursu i zintegrować się. Naszym zdaniem warto jest uczestniczyć w tego typu kursach, ponieważ dają możliwość zrobienia pierwszego kroku w rozwijaniu naszych zainteresowań w danej dziedzinie.”
Natalia Strzelczyk, Izabela Ścibek i Zuzanna Borkowska – klasa II technik hotelarstwa