Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni! Pamiętamy!
Zgodnie z ustawą podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w dniu dziewiątym lutego 2011 roku – pierwszego marca każdego roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Warto dodać, że inicjatywę ustawodawczą podjął rok wcześniej ówczesny prezydent Rzeczpospolitej, Lech Kaczyński. W pierwszych zdaniach preambuły ustawy czytamy: „W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.”.
Takimi słowami rozpoczęli swój apel uczniowie klasy 3K: Szymon Głąb i Tobiasz Popis. W komunikacie nadawanym przez szkolny radiowęzeł przypominali, że prawdziwa wolność nie nastała w Polsce wraz z zakończeniem II wojny światowej. Od 1945 roku trwał w naszym kraju proces sowietyzacji zgodnie z płynącymi z Moskwy dyrektywami. Nasza ojczyzna została podporządkowana ZSRR.
W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddaliśmy cześć tym, którzy buntowali się przeciw reżimowi, czego przejawem była działalność Żołnierzy Wyklętych, zwanych również Niezłomnymi. Organizowali oni niepodległościowe, antykomunistyczne podziemie, za co wielu przyszło zapłacić życiem. Do najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych należą: podpułkownik Łukasz Ciepliński, generał August Emil Fieldorf, Stefan Korboński, podpułkownik Wincenty Kwieciński, pułkownik Franciszek Niepokólczycki, rotmistrz Witold Pilecki i pułkownik Jan Rzepecki – pośmiertnie odznaczeni Orderem Orła Białego.
Dla mieszkańców Malborka i okolic wiele mówiącym jest nazwisko majora Zygmunta Szendzielarza pseudonim „Łupaszka”. To właśnie Ziemia Malborska była przestrzenią partyzanckiej działalności „Łupaszki” oraz V Wileńskiej Brygady AK, którą dowodził.
Na znak hołdu i pamięci uczniowie naszej szkoły: Paulina Patrowicz, Kamil Bracławiec i Jakub Tuchułka wspólnie z panią Katarzyną Kruszewską udali się na Skwer Żołnierzy Wyklętych, by pod pomnikiem złożyć kwiaty i zapalić symboliczny znicz.
Nie zapominajmy o tych, którzy walczyli i umierali za wolną Polskę!
Cześć ich pamięci!