Wykład z logistyki
W dniu 26 marca 2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku uczniowie z kl. III i IV kształcący się w zawodzie – technik logistyk uczestniczyli w wykładzie pt. ,,Rynek usług logistycznych w Polsce – przesłanki rozwoju i kierunki zmian” prowadzonym przez dr hab. Andrzeja Jezierskiego z Katedry Logistyki Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz pracownika Pomorskiej Szkoły Wyższej w Starogardzie Gdańskim.
Branża usług logistycznych przeżywa w ostatnim czasie intensywny rozwój. Związane to jest z radykalnymi zmianami w logistyce przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych i usługowych, które tworzą coraz większy popyt na te usługi. Wiedza o tym rynku jest niezbędna dla każdego logistyka.
Celem spotkania było omówienie istotnych zagadnień związanych z rozwojem rynku usług logistycznych i zabezpieczeniem go w kapitał ludzki, aby firmy, które planują inwestycje i rozwój, mogły przygotować się do wyzwań rynku pracy, potencjału kandydatów, ich aktywizacji zawodowej.
Podczas dwugodzinnego wykładu młodzież dowiedziała się jaka jest kondycja światowego i krajowego rynku usług logistycznych, jak rozwija się rynek usług magazynowych i kurierskich, jakie funkcje pełnią centra logistyczne.
Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw poszukuje usługodawców logistycznych, którym powierza realizację wybranych ,,prostych” usług aż po kompleksową obsługę logistyczną w skali krajowej i międzynarodowej. Powyższe zjawiska zmieniają dotychczasowe spojrzenie na usługi logistyczne, powodując zmiany w sposobie analizy branży TSL (transport, spedycja i logistyka) i otoczenia konkurencyjnego kształtującego konkurencyjność i efektywność przedsiębiorstw.
Wykładowca podzielił się z młodzieżą własnymi doświadczeniami zawodowymi, zaprezentował wyniki badań wskazujących na rozwój rynku logistycznego w ostatnim dziesięcioleciu, a w ślad za nim – rozwój edukacji logistycznej. Pokazywał jak swoją ofertę edukacyjną wzbogaca Pomorska Szkoła Wyższa oraz Uniwersytet Gdański, wspominał również o innych polskich uczelniach logistycznych. Po zaprezentowaniu rozwoju edukacji wyższej z zakresu logistyki, zaprezentował średnie szkolnictwo zawodowe. Omówił wprowadzenie zawodów: technik logistyk i technik spedytor do szkół średnich, pokazał jak na przestrzeni lat rozwijało się kształcenie w tych zawodach oraz ile obecnie szkół w Polsce kształci w tych zawodach oraz gdzie są zlokalizowane.
Spotkanie było okazją do zadania nurtujących pytań związanych ze studiami. Zachęcał uczniów do studiowania na uczelniach, dla których logistyka jest dziedziną, w której widzą swoją przyszłość,
W obliczu kształcenia logistycznego, przed wyborem studiów, warto bowiem poznać doświadczenie uczelni i kadry dydaktycznej, aby mieć pewność, że wykształcenie otworzy drogę do kariery zawodowej- podsumował Andrzej Jezierski.
Uczniowie przekonali się, że zawód logistyka niesie za sobą ogromne możliwości i wyzwania w dzisiejszym świecie, że logistyka jest dziedziną, w której widzą swoją przyszłość.