Akcja społeczno-edukacyjna – Żonkile
Żeby pamiętał świat… i pamiętali ludzie…..
19 kwietnia obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej,
a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca do wspólnego uczczenia tej rocznicy poprzez przyłączenie się do akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile.
Dlaczego Żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żonkile stały się wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli
o człowieczeństwo.
W ramach obchodów akcji Żonkile na stronie internetowej Muzeum POLIN można obejrzeć wiele ciekawych dokumentów m.in. film pt. „We mnie żyje pamięć tych, którzy zginęli” oraz animację „Zdążyć przed Panem Bogiem” na podstawie reportażu Hanny Krall.
Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty oraz potrzebę dialogu ponad podziałami.
Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.
W tym tygodniu na lekcjach historii i HiT- u w klasach pierwszych i drugich uczniowie będą oglądali filmy przedstawiające tematykę Powstania w Getcie Warszawskim.