Edukacja europejska w Technikum nr 3 na najwyższym poziomie
26 lutego 2024 r. był w Technikum nr 3 w Malborku dniem wyjątkowym. Nie tylko jako pierwszy w tym roku przyniósł powiew wiosennego ciepłego powietrza, a piękne słońce, które wyłoniło się z mglistego poranka otworzyło pierwsze płatki kwitnących na szkolnym trawniku żółtych krokusów… Tego dnia mieliśmy zaszczyt i niewątpliwą przyjemność gościć dwójkę ekspertów edukacji europejskiej, którzy na nasze zaproszenie odwiedzili Malbork aby poprowadzić warsztaty dla uczniów naszej szkoły.
Pierwszą część spotkania, poświęconą wyborom do Parlamentu Europejskiego oraz wyjaśnieniu genezy powstania i budowania systemu wartości Unii Europejskiej, poprowadził pan Piotr Maciej Kaczyński – ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Fundacji Geremka, publicysta, który pracował jako doradca ds. politycznych w Parlamencie Europejskim. Jako członek Team Europe, zespołu ekspertów przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z instytucjami Unii Europejskiej – a także, wnioskując z reakcji uczniów na przebieg spotkania – w przystępnym i ciekawym przekazywaniu swej praktycznej wiedzy innym.
Drugi warsztat poprowadziła pani Joanna Jendrośka – koordynatorka Szkolnych Klubów Europejskich z Fundacji Schumana oraz organizatorka spotkania. Uczniowie w praktyczny sposób odświeżyli swoją wiedzę na temat struktur Parlamentu Europejskiego, najważniejszych realizowanych kierunków polityki europejskiej czy zagadnień szczególnie bliskich młodym ludziom.
W warsztatach uczestniczyli Młodsi Ambasadorzy programu EPAS i członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego, uczniowie, którzy zostali wyróżnieni udziałem w Europejskich Dniach Młodzieży i wyjadą w kwietniu do Brukseli, a także uczniowie pełnoletni zainteresowani tematyką europejską, którzy już w czerwcu tego roku będą mogli po raz pierwszy zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nauczycielami przygotowującymi spotkanie były p. Iwona Krauze i p. Agnieszka Jeromin – Starsze Ambasadorki programu EPAS.
Serdecznie dziękujemy naszym Gościom za przyjęcie zaproszenia oraz przeprowadzenie pełnych wartości lekcji, które z pewnością zapamiętamy na długo. Choć każdy z poruszonych tematów z pewnością mógłby posłużyć do zorganizowania kolejnego, pełnego warsztatu, to głęboko wierzymy, że zasiane ziarenka wiedzy w przyszłości wykiełkują i wydadzą owoc.
A oto, co o spotkaniu powiedzieli sami uczniowie:
Warsztaty trwały cztery godziny i eksperci z Fundacji Geremka i Fundacji Schumana wytłumaczyli nam wiele zagadnień związanych z UE. Wszystko to było opowiadane w bardzo ciekawy sposób angażując nas przy tym. Myślę, że był to bardzo produktywnie spędzony czas i cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym spotkaniu. – Matylda
Warsztaty te pokryły szeroką gamę bardzo istotnych zagadnień dotyczących naszej kontynentalnej wspólnoty – od mechaniki działania aż do jej wpływu na nasze życie codzienne. Uczniowie z różnych klas w sposób aktywny i ciekawy byli zaangażowani w rozmaite zadania oraz wykłady, które odbywały się na przestrzeni 4 godzin. Nasze wrażenia? Krótko mówiąc – było wspaniale! Wszyscy byliśmy angażowani w różne ciekawe aktywności – quizy na Kahoot, tworzenie plakatów, ulotek i wiele innych. Wszystko, co robiliśmy było nam potem tłumaczone, więc nikt nie wyszedł z niedosytem informacji. Spotkanie to zdecydowanie było jednym z lepszych w jakich mogłem wziąć udział i definitywnie polecam je innym, jeśli kiedyś będzie kolejna szansa wziąć udział w takim wydarzeniu. – Dawid
Warsztaty z Fundacją Schumana były edukacyjne i angażujące, pozwalały lepiej zrozumieć działanie Unii Europejskiej. Interaktywne zadania takie jak zaznaczanie granic Europy na mapie czy składanie puzzli definiujących to, o co dba UE, bardzo angażowały, przez co można było więcej zapamiętać niż na zwykłym wykładzie. – Ania