EPAS – lekcje europejskie realizowane w naszej szkole – (zajęcia edukacyjne: język angielski)
Temat: Prawa człowieka i nagroda Sacharowa. Unia Europejska w obronie praw człowieka
Temat został przeprowadzony w dwóch klasach drugich: 2a i 2is. Uczeń klasy 2a Igor Gutfrański – Młodszy Ambasador, przygotował i przedstawił krótką prezentację o Andrieju Sacharowie – jego życiu i działalności.
Stało się to podstawą do dalszej części lekcji o prawach człowieka. Omówiono cechy praw człowieka i ich historię oraz podstawowe dokumenty: m.in. Powszechną Deklarację Praw Człowieka i Europejską Konwencję Praw Człowieka. Parlament Europejski przyznaje Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli osobom lub organizacjom walczącym o prawa człowieka i podstawowe wolności. Zapoznano z laureatami Nagrody Sacharowa oraz warunkami uzyskania tej nagrody.
Posłowie wzywają do wprowadzenia światowego zakazu
Testowania kosmetyków na zwierzętach
Posłowie chcą, by Unia Europejska podjęła działania dyplomatyczne mające na celu wprowadzenie globalnego zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach.
Testowanie na zwierzętach produktów kosmetycznych jest w UE zakazane już od 2004 r., a od 2009 r. zakaz dotyczy także składników kosmetycznych („zakaz testowania”).
Od marca 2009 r. na unijny rynek nie dopuszcza się również produktów kosmetycznych zawierających składniki, które były testowane na zwierzętach („zakaz wprowadzania do obrotu”).
W przypadku najbardziej złożonych skutków dla zdrowia człowieka (np. rakotwórczość czy szkodliwy wpływ na rozrodczość) początek obowiązywania zakazu wprowadzania do obrotu został przesunięty na marzec 2013 r. Przepisy unijne gwarantują, że produkty, które wchodzą w kontakt z ciałem ludzkim, są bezpieczne dla naszego zdrowia, a ich produkcja uwzględnia dobrostan zwierząt. Podczas gdy testowanie kosmetyków na zwierzętach i wprowadzanie do obrotu takich produktów jest już zabronione w Unii Europejskiej, to w ok. 80% krajów na świecie jest nadal dozwolone.
Parlament Europejski chce wprowadzenia zakazu na całym świecie
20 lutego 2017 r. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności przyjęła projekt rezolucji, w którym wzywa do wprowadzenia do 2023 r. globalnego zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach, a także do sprzedaży nowo testowanych na zwierzętach kosmetyków. Rezolucja wzywa Unię Europejską do opowiedzenia się za globalnym zakazem w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz do dopilnowania, by jej własny zakaz testowania nie został osłabiony w wyniku trwających negocjacji handlowych lub zasad Światowej Organizacji Handlu. Parlament Europejski wysyła silny sygnał, że testy kosmetyków na zwierzętach w państwach trzecich nie mają uzasadnienia.
Cytując słowa Miriam Dalli (S&D, Malta), współautorki projektu rezolucji: „Uważam, że jako Unia Europejska udowodniliśmy już, że zakaz może prawidłowo funkcjonować i nadszedł czas, by działać”.
W projekcie dodano, że zakaz wprowadzony w UE nie zagroził rozwojowi sektora kosmetycznego. Rezolucja odnosi się do potencjału innowacji i badań w celu opracowania alternatywnych metod, których efekty wykraczają poza przemysł kosmetyczny.
Posłowie zauważają, że chociaż stopień przestrzegania zakazu w UE jest bardzo wysoki to poważnym problemem pozostaje brak w dokumentacji produktu kompletnych i wiarygodnych danych o testowaniu na zwierzętach, w szczególności w przypadku produktów kosmetycznych importowanych do UE z państw trzecich. Posłowie przyznają, że określone składniki są stosowane nie tylko w kosmetykach, ale również w środkach farmaceutycznych, chemikaliach lub żywności i mogą być testowane na zwierzętach zgodnie z odpowiednimi przepisami. Ich zdaniem UE powinna zwiększyć wsparcie dla rozwijania alternatywnych metod testowania.
Temat: Lekcja o krytycznym czytaniu tekstów o UE i weryfikowaniu informacji. „Euro mity”, czyli o krzywiźnie ogórka
Klasy 2a i 2is zastanawiały się ile prawdy jest w stwierdzeniach:
Zarośniemy brudem? Unia Europejska chce energooszczędnych odkurzaczy…
Zakaz sprzedaży zwykłych, tradycyjnych żarówek nieenergooszczędnych to spisek lobbystów…
Parlament Europejski i Unia Europejska są zbyt drogie w utrzymaniu…
Sposób, w jaki UE podejmuje decyzje, nie jest przejrzysty…
Brukselscy biurokraci narzucają nam prawo i nie możemy nic na to poradzić…
Komisja Europejska to niedemokratyczny organ, którego nikt nie kontroluje…
Proste ogórki…
Bruksela zakazuje sprzedaży zakrzywionych bananów…
Unia Europejska została opanowana przez brukselskich biurokratów…
UE chce zlikwidować daty przydatności na produktach spożywczych…
Unia Europejska ustala standardy dla toalet…
Przez Unię nie będzie można wędzić kiełbas…
A następnie na podstawie dostępnych materiałów udowadniały, że to tylko mit, prawda zaś jest inna…
Nie, w Unii Europejskiej ślimak nie jest rybą. To mit.
W Unii ryba jest rybą, ślimak ślimakiem, a Polak Polakiem.
prowadzący zajęcia: Agnieszka Jeronin