Integracja europejska w praktyce
W roku szkolnym 2023/2024 w Technikum nr 3 w Malborku na niedobór lekcji europejskich zdecydowanie nie może narzekać. Przyszedł więc czas, żeby ci, którzy zazwyczaj je prowadzą, mogli sami uczestniczyć w żywej lekcji europejskiej. 5 czerwca 2024 r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego oraz laureaci kwietniowych konkursów europejskich wraz z opiekunkami – p. Iwoną Krauze i p. Agnieszką Jeromin – odwiedzili Gdynię – miasto, w którym o europejskości i emigracji można dowiedzieć się bardzo wiele.
Okazją do wyjazdu było zaproszenie, które otrzymaliśmy od uczniów oraz opiekunek Szkolnego Klubu Europejskiego z II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Gdyni. Szkoła, która niedawno gościła w Malborku przy okazji Szkolnej Konferencji Europejskiej w Technikum nr 3, przygotowała dla nas dzień pełen atrakcji. Rozpoczęliśmy od spaceru po Nabrzeżu Francuskim oraz zwiedzania Muzeum Emigracji. Poza bogatymi zbiorami dokumentującymi historię emigracji Polaków, obejrzeliśmy również wystawę czasową poświęconą dwudziestoleciu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Następnie pojechaliśmy na plażę – ale o żadnym leniuchowaniu nie było mowy! Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i otrzymali zadania do wykonania. Ta gra miejska była świetną okazją do poznania Gdyni, jej najważniejszych miejsc, historii i ciekawostek. Na najlepszą drużynę, po dwugodzinnej zabawie, czekały nagrody niespodzianki J
Spędziliśmy piękny, wartościowy dzień, za który serdecznie dziękujemy naszym gospodarzom!
A tak o wydarzeniu opowiedzieli jego uczestnicy – Młodsi Ambasadorzy EPAS:
Miłosz: Dzisiejsza wycieczka do Gdyni była bardzo udana poznaliśmy tam miasto dzięki pomysłowej grze terenowej, a także jego historię dzięki wizycie w muzeum. Miło spędziliśmy tam czas i odpoczęliśmy.
Wojtek: Na tym wypadzie było super! Porozmawialiśmy z naprawdę zabawnymi i miłymi ludźmi, a sama gra miejska zmusiła nas do robienia ciekawych wyzwań. Co więcej, zwiedziliśmy Muzeum Emigracji, w którym zaprezentowana była akurat wystawa o historii Europy. Były tam również ciekawe statystyki dotyczące emigracji Polaków, a sama architektura tego miejsca zapierała dech w piersiach. To było niezapomniane experience!
Ania P.: Dzisiejsza wycieczka była pełna wrażeń i przeżyć. Na początku poznaliśmy historie polskich emigrantów w Muzeum Emigracji które dawniej było Dworcem Morskim i świadkiem wielu pożegnań oraz przywitań. Następnym przystankiem była gra terenowa, dzięki której mogliśmy lepiej poznać Gdynię oraz ludzi tam żyjących. Wyjazd uważam za ciekawy i pełen niezapomnianych wspomnień!
Matylda: 5 czerwca miałam przyjemność wziąć udział w wyjeździe do Gdyni na zaproszenie II LO w Gdyni. Podczas tego wyjazdu zwiedziliśmy Muzeum Emigracji, co umilił nam pełen pasji przewodnik. Następnie w ramach integracji podzieliliśmy się na grupy i wzięliśmy udział w terenowej grze w bingo podczas, której poznaliśmy znane miejsca w Gdyni oraz ciekawostki o tym mieście.
Marcel: Wyjazd moim zdaniem był świetny, muzeum naprawdę fajne, ale moim zdaniem najlepsza była integracja z rówieśnikami z II LO z Gdyni oraz wspólna gra, podczas której zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc w Gdyni, mam nadzieję że uda się kiedyś zorganizować coś w podobnym stylu aby ta sama grupa przyjechała do nas do Malborka na podobną integrację i zwiedzanie