Krok do sukcesu
Nauczyciele stworzyli program o przedsiębiorczowości. Praktczna wiedzą wsparli go przedsiębiorcy. Tak przygotowany produkt bardzo spodobał się młodzieży, której zdobyte dzięki temu umiejetności z pewnością przydadzą się w dorosłym życiu.
Program „Przedsiębiorczość drogą do sukcesu” został opracowany przez nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku, pod kierunkiem Wojciecha Lemanowskiego, wicedyrektora placówki. Inicjatorem programu była Malborska Rada Biznesu.
Przez kilka ostatnich tygodni pracownicy firm, które zaangażowały się w realizację programu, byli częstymi gośćmi zespołu. Dzięki tremu tegoroczni maturzyści mogli się dowiedzieć, jak ważny jest pomysł na życie.
Przedstawiciele Malborskiej Rady Biznesu: Bogusław Raczyński i Waldemar Bernacki
zachęcali młodych ludzi do „brania spraw we własne ręce”.
– Uważam, iż zarówno dzisiejsze, jak i poprzednie spotkania, byłybardzo potrzebne – mówi Joanna Potorska, uczennica III klasy LO. – Goście, którzy odwiedzili nas w szkole opowiadali, jakie mamy możliwości. Podkreślali, że ważna jest nasza własna inicjatywa. Moim zdaniem ogłoszony na dzisiejszym
spotkaniu konkurs „Moj pierwszy biznes” to fajny pomysł.
Wezme w nim udział. Bogusław Raczyński i Waldemar Bernacki podkreślaja potrzebę takich spotkań.
– Uświadamiamy mlodym ludziom, jak ważne jest wykonywanie pracy, którą się lubi. Konkurs, który ogłosiliśmy spotkał się z ogromnym zainteresowaniem – mówi Bogusław Raczyński. Waldemar Bernacki dodaje: – Dzisiejsze spotkanie nie był obowiązkowe, a sala była pełna. To chyb najlepszy dowód na to, że to, co robimy, ma sens.
Zespół pracował:
Wojciech Lemanowski, Ewa Paczkowska, Irena Jankowska, Ewa Sajkowska, Beata Zych, Dorota Baran i Anżelika Godlewska-Żabniak na przygotowanie tego programu poświęcili ogromna ilość czasu – mówi Jan Stawicki, dyrektor Zespoły Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku. – Chcemy wyjść z tym pomysłem do innych malborskich szkół ponadgimnazjalnych. Pozytywna ocena i zaangażowanie młodzieży jest najlepszą zachętą.
Inni dla młodzieży:
W programie uczystniczyli również: Stowarzyszenie Wspieranie Przedsiębiorczości, Poradnia Pedagogiczno-Psycholgiczna i Powiatowy Urząd Pracy z Malborka.
– Celem spotkania było przekazanie młodzieży informacji na temat rynku pracy oraz zasad funkcjonowania PUP – mówi Anna Kosak, doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku. – Odpowiadałam na wszystkie pytania dotyczące urzędu zatrudnienia.
Dziennik Bałtycki – 28.03.2006 r.