Logistycy i spedytorzy w IKEA Gdańsk i Zakładzie Utylizacyjnym Szadółki
W dniu 28 kwietnia 2017r. uczniowie klasy II L i II IS uczący się w zawodzie technik logistyk i technik spedytor wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce edukacyjnej mającej na celu zapoznanie się z działaniem przedsiębiorstwa IKEA w Gdańsku. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z przebiegiem procesu logistycznego, procesu magazynowania, specyfiką poszczególnych działów, marketingiem, logistyką, obsługą klienta, działalnością sieci sklepów IKEA na terenie kraju oraz z funkcjonowaniem restauracji IKEA FOOD.
W IKEA powitał nas pan Andrzej Romaniuk, który zapoznał nas ze strukturą organizacyjną IKEA. Poznaliśmy genezę powstania IKEA. Dowiedzieliśmy się, że nazwa IKEA, to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter:
– Ingvar – imię,
– Kamprad – nazwisko,
– Elmtaryd – nazwa farmy,
– Agunnaryd – nazwa parafii.
Skrót ten pisany jest dużymi literami oraz zachowuje formę nieodmienną. Od ponad 70 lat IKEA rozpoznawana jest dzięki prostym i funkcjonalnym meblom oraz artykułom dla domu. Na świecie znajdują się 202 domy, w których sprzedawane są szwedzkie meble, natomiast w Polsce jest ich 9: w Warszawie, Jankach pod Warszawą, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Bydgoszczy i Gdańsku. Dowiedzieliśmy się, że IKEA zapewnia wyjątkowe możliwości nauki i rozwoju kariery. Zachęca swoich pracowników, by sprawdzili się na różnych stanowiskach, a wiele osób wielokrotnie zmienia funkcję i kraj, w którym pracują. Mogą zaprojektować własną ścieżkę kariery, zgodnie ze swoim planem rozwoju i celami na przyszłość.
W spotkaniu wzięli udział również inni pracownicy IKEA. Poznaliśmy ofertę handlową oraz dowiedzieliśmy się jakie usługi świadczy sklep. Na koniec spotkania padło wiele pytań ze strony uczniów, na które pracownicy sklepu chętnie i szczegółowo odpowiadali. Mieliśmy możliwość obejrzenia sklepu oraz przyjrzenia się pracy na poszczególnych stanowiskach. Wycieczka okazała się dla nas cennym źródłem wiedzy na temat pracy handlowców w dużych przedsiębiorstwach handlowych. Zdobyte informacje z pewnością wykorzystamy w przyszłości!
W drodze powrotnej zwiedziliśmy również Zakład Utylizacyjny Szadółki. Przedmiotem działalności zakładu jest unieszkodliwianie odpadów komunalnych, zagospodarowanie odpadów segregowanych, gromadzenie i unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych, kompostowanie odpadów organicznych.
Czy zwiedzanie Szadółek może być atrakcją?Co dzieje się z odpadami po opróżnieniu domowego kosza na śmieci? Kto i jak zajmuje się ich zagospodarowaniem? Na te i wiele pytań, także tych kłopotliwych odpowiadał pracownik Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku w Szadółkach. Pracownica zakładu wytłumaczyła i opowiedziała o losach trafiających tu odpadów z naszych domów i nie tylko.
Podczas zwiedzania jednej z najnowocześniejszych sortowni w Polsce, mogliśmy prześledzić drogę odpadów, jakie tam trafiają, a także zwiedzić park maszynowy oraz zapytać specjalistę o to jak właściwie postępować z odpadami w domu. Czyli jak je segregować.
Poznaliśmy zasady funkcjonowania zakładu, a także dowiedzieliśmy się więcej na temat systemu utylizacji i zagospodarowania odpadów. Czyli co dzieje się z nimi po tym, jak zostaną już posortowane.
Wycieczka była ciekawą lekcją w terenie, możliwością praktycznego doświadczenia zawodowego oraz wspaniałą okazją do dobrej zabawy i integracji klasowej.
Opiekunowie wycieczki: Dorota Baran, Ewa Sajkowska, Agnieszka Sosnowska