Młodzież na medialnym „Bigosie”
13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Radia. Z tej okazji młodzież z I LO w Malborku zorganizowała warsztaty dziennikarskie dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W warsztatach wzięła udział grupa uczniów naszej szkoły, która podzieliła się garścią refleksji z imprezy.
Zuzanna Latawiec
Grupa uczniów z naszej szkoły udała się na „Wielki Bigos – Medialny Misz-Masz”, zorganizowany z okazji Światowego Dnia Radia. Na imprezę zaproszono redaktorów malborskich social-mediów i grupę osób związanych z dziennikarstwem.
Wśród tematów poruszonych przez reprezentantów mediów i prowadzących pojawiła się myśl, że to, jak będą wyglądać wiadomości, które nam przekazują, zależy również od nas-odbiorców i tego jak je przyjmujemy i czym się interesujemy. Cel mediów na dziś – jak powiedział jeden z gości – powinien polegać na tym, aby pokazywać jak wiele jest w społeczeństwie dobra i zrównoważyć to z tym co złe. Były to bardzo pouczające i inspirujące rozmowy. Imprezę przerwał przyjazd wojskowej furgonetki, która dowiozła bigos.. Wszyscy uczestniczy mogli udać się na smaczny posiłek i rozprostować kości. Po przerwie zaczęła się część artystyczna i chętne osoby mogły posłuchać muzyki w wykonaniu miejscowych artystów.
Wiktoria Małodzińska
Warsztaty przebiegały w przyjemnej i luźnej atmosferze. Dowiedzieliśmy się sporo o pracy w mediach, o tych dobrych stronach jak i złych. Słuchaliśmy wypowiedzi osób pracujących w lokalnym radiu, telewizji i prasie. Myślę, że w interesujący sposób opowiadali o swojej pracy i jednocześnie podkreślali, że można połączyć pasje i pracę. Warsztaty podobały mi się, jednak liczyłam na pracę w grupach, dzięki czemu dowiedzielibyśmy się czy profesja związana z mediami będzie dla nas odpowiednia. To uatrakcyjniłoby te warsztaty.
Damian Majcher
Wizyta w I LO na „Bigosie” pozwoliła nam spojrzeć na techniczną stronę mediów. Na samym początku mieliśmy okazję wysłuchać rozmowy pomiędzy czterema publicystami. Tematy, które poruszyli,są nam pokrótce znane, jednakże panowie rozszerzyli nasze spojrzenie na nie. Dowiedzieliśmy się między innymi, że kontakt z odbiorcami należy do ważniejszych elementów w dziedzinie publicystyki.
W kolejnej części programu poznaliśmy dwie panie wokalistki (z czego jedna jest również dziennikarką) oraz pana, który jest lektorem i recenzentem gier. Wyznali, że ich przygoda z światem mediów rozpoczęła się dość przypadkowo. Ta część programu zdecydowanie bardziej spodobała się publiczności. Nie tylko dlatego, że byli młodzi, ale przede wszystkim dlatego, że to, o czym rozmawiali, było nam bliższe. Podkreślili wagę pasji i zaangażowania, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Zaznaczyli również fakt, że stres jest nieodłączną częścią naszego życia i nie możemy pozwolić, aby nas stłumił.