Relacja z zajęć na Zamku Malborskim
Dnia 15 listopada 2019 roku uczniowie klas turystycznych i hotelarskich pod opieką nauczycieli języków obcych: angielskiego – Pani Jagody Gmyrek, niemieckiego – Pani Wiesławy Zawiszy, włoskiego – Pani Anny Naklickiej i hiszpańskiego – Pani Bogumiły Grębskiej po raz kolejny wzięli udział w zajęciach warsztatowych w ramach innowacji „Poznajemy nasz zamek”. Głównym celem było zapoznanie uczniów z obsługą turystów w kasach na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku.
Pan Dawid Meyer, który pracuje w kasach Muzeum opowiedział nam o ruchu turystycznym. W zeszłym roku Muzeum odwiedziło ponad 800 tysięcy turystów. W trakcie jednego dnia w sezonie letnim dziennie odwiedza zamek nawet 7-8 tysięcy ludzi. Najwięcej turystów indywidualnych jest w lipcu i sierpniu, co oczywiście wiąże się z okresem wakacyjnym. Turyści mają do wyboru oprowadzanie z przewodnikiem lub audio.
Zamek obsługuje turystów w wielu językach: angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, francuskim, rosyjskim, czeskim oraz szwedzkim.
Niezwykłą i niecodzienna atrakcją dla uczniów było zobaczenie nowej, międzynarodowej wystawy „Mądrość zbudowała sobie dom… Państwo krzyżackie w Prusach”, której tytuł nawiązuje do cytatu z biblijnej Księgi Przysłów wykorzystanego przez Piotra z Dusburga – chyba najbardziej znanego kronikarza krzyżackich dziejów.
Wystawa przedstawia ponad siedemset obiektów: rękopisów, rzeźb, militariów, zabytków sakralnych i krzyżackich monet. Większość z nich to średniowieczne oryginały. Ekspozycja opowiada o narodzinach, rozwoju i upadku państwa zakonnego – organizacyjnego fenomenu w skłóconej i podzielonej Europie.
W zajęciach na zamku uczestniczyli również uczniowie klasy 2HT oraz 2K, którzy mięli okazję poznać część niezwykle bogatej historii największego zamku ceglanego na świecie. Podczas lekcji historyczno – językowej prowadzonej przez nauczyciela języka angielskiego poznali codzienne życie rycerzy na zamku. Dowiedzieli się z jakich części składa się zamek, jak mieszkali, jedli, prowadzili politykę oraz spędzali czas wolny średniowieczni rycerze.
Dziękujemy bardzo Pani Beacie Stawarskiej za ponowną możliwość wejścia na teren Muzeum Zamkowego oraz Panu Dawidowi Meyerowi za przybliżenie nam informacji na temat obsługi turystów w kasach muzealnych.
Bogumiła Grębska