- 9 lipca, 2024
Szkoleniowe wakacje nauczycieli Technikum nr 3
Hola! Good morning! Buongiorno!
Międzynarodowe pozdrowienia od kadry Technikum Nr 3 w Malborku, która dzięki środkom pozyskanym z projektu Erasmus+ 2023-1-PL01-KA122-SCH-000133886 – „Nowe technologie kluczem do kreatywnej edukacji”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej, doskonali swoje kompetencje cyfrowe i językowe na dwutygodniowych kursach w hiszpańskiej Walencji, włoskiej Florencji i stolicy Irlandii Dublinie. We Florencji Aleksandra Drzewiecka i Krystyna Zawadzka uczestniczą w kursie „The 4CS: Creativity, Criltical Thinking, Communication and Collaboration in Schools & Use ICT to Integrate Migrant Students in your Classroom”, a Nina Bobko i Grzegorz Gendźwiłł biorą udział w kursie „ICT Tools for Creative and Collaborative Classroom + Tablets and Smartphones: Using Mobile Device as Educational Tools”, Anna Znaniecka i Małgorzata Gumprecht w Dublinie realizują kurs „Using technology in the classroom”, a w Walencji Tomasz Kardasz i Marcin Wiśniewski uczestniczą w kursie „Tablets and Smartphones: Using Mobile Devices as Educational Tools & Use ICT to Integrate Migrant Students in your Classroom” natomiast Beata Bisewska i Joanna Szymańska-Cybulska uczą się języka hiszpańskiego na kursie „General Intensive Spanish Course”.
Jak mijają nauczycielom pierwsze dni wakacji? Na pewno intensywnie i pracowicie, ale nie brakuje im także wrażeń kulturowych i emocji jakich dostarcza pobyt w tak niezwykłych miastach, o czym donoszą w swoich wiadomościach.
- Wieści z Walencji (Joanna Szymańska-Cybuska i Beata Bisewska)
Kurs języka hiszpańskiego odbywa się w szkole Enforex, która oferuje edukację w międzynarodowym towarzystwie. Zaskoczyło nas tempo zajęć i niezwykle profesjonalne podejście do prowadzonych lekcji, ale także świetna atmosfera i otwartość z jaką się spotkałyśmy. Szkoła jest bardzo dobrze wyposażona, a klasy, choć niewielkie, zdają się przestronne dzięki przeszkleniom sprawiającym wrażenie otwartej przestrzeni. Po pięciu godzinach bardzo intensywnych zajęć z przyjemnością zanurzamy się w kulturowej atmosferze Walencji, która okazała się niesamowitym miastem. Z mistrzowską precyzją łączy bowiem historyczne detale i nowoczesność, wyprzedzającą wizjonerskim rozmachem wszystko, co do tej pory dane nam było oglądać. W katedrze walenckiej widziałyśmy budzący wiele emocji wśród katolików, kielich z ostatniej wieczerzy, a w futurystycznym Ciutat de Les Arts i Les Ciencies odkryłyśmy matematykę w praktyce, bo nie mamy wątpliwości, że architekturę tego wyjątkowego miejsca projektował miłośnik paraboli i wszelkich innych matematycznych krzywych. W weekend wybrałyśmy się także w rejs po jeziorze w Parc Natural de l’Albufera i podziwiałyśmy okoliczne pola ryżowe, z których słynie Walencja. W El Palmar nad jeziorem Albufera, gdzie ponoć narodziła się paella, nie mogłyśmy odmówić sobie tego dania w restauracji Maribel rekomendowanej jako jedną ze stu najlepszych w Hiszpanii według przewodnika Michelin w 2024 r – a Paella de Marisco w ich wykonaniu była po prostu „muy deliciosa”.
- Wieści z Walencji (Tomasz Kardasz i Marcin Wiśniewski)
Kurs organizowany przez Europss Teacher Academy w Walencji, w którym uczestniczymy, uczy nas kreatywnego wykorzystania tabletów i smartfonów do celów edukacyjnych. Prowadzone w małej grupie zajęcia, okazały się niezwykle wartościowe i inspirujące. Dowiedzieliśmy się, jak efektywnie wykorzystać nowoczesne technologie, takie jak tablety i smartfony, w procesie dydaktycznym, co mamy nadzieję w przyszłości pozwoli nam bardziej efektywnie komunikować się z uczniami i podnieść jakość prowadzonych zajęć. Wykorzystanie tych narzędzi to także sposób na lepszą integrację uczniów, także migrantów, którzy coraz częściej pojawiają się naszych klasach. Narzędzia ICT z których korzystamy na zajeciach, pokazują nowe perspektywy edukacji i dają więcej możliwości do integrowania uczniów w środowisku szkolnym.
Pobyt w Walencji dostarcza nam także wielu wrażeń kulturowych. Już od pierwszych chwil urzekła nas atmosfera miasta, gdzie nowoczesność harmonijnie współgra z historią. Zwiedziliśmy imponujące Ciudad de las Artes y las Ciencias – kompleks architektoniczny, który zachwycił nas swoją futurystyczną estetyką i bogactwem atrakcji, w tym oceanarium, planetarium i muzeum nauki. Każdego dnia spacerujemy również uliczkami starego miasta, podziwiając majestatyczną Katedrę, w której przechowywany jest Święty Graal. Nie zabrakło nam także okazji, by odpocząć w cieniu drzew w pięknym Ogrodzie Turii, który jest prawdziwym zielonym sercem miasta.
Staliśmy się także smakoszami hiszpańskiej paelli, której mieliśmy okazję skosztować w kilku wariantach smakowych.
- Wieści z Dublina (Anna Znaniecka i Małgorzata Gumprecht
W stolicy Irlandii Dublinie uczestniczymy w kursie dotyczącym wykorzystania nowych technologii podczas zajęć lekcyjnych. Kurs organizuje międzynarodowa szkoła Twin English Centre Dublin.
Podczas zajęć podnosimy nasze kompetencje dotyczące wykorzystania multimediów, aplikacji i edukacyjnych zasobów internetowych, aby zachęcić uczniów do aktywnego uczestnictwa i rozwijania umiejętności językowych podczas zajęć.
Popołudniami zgłębiamy wiedzę o kulturze i tradycjach Irlandii, słuchając tradycyjnej muzyki, próbując lokalnych potraw i zwiedzając miejsca istotne dla historii kraju. Irlandia jest państwem, które ma wiele do zaoferowania i wierzymy, że jeszcze niejednym nas zaskoczy.
- Wieści z Florencji (Krystyna Zawadzka, Aleksandra Drzewiecka, Nina Bobko i Grzegorz Gendźwiłł)
Europass Teacher Academy we Florencji jest organizatorem kursów, podczas których uczymy się jak wykorzystując nowoczesne technologie i być kreatywnym nauczycielem, jak przekazać uczniom wiedzę w sposób dla nich zrozumiały i nauczyć współpracy. Dyskutując w międzynarodowym zespole uczestników kursów, wiele uwagi poświęcaliśmy problemowi motywacji uczniów – znaczącym faktorze efektywnego nauczania w zmieniających się dynamicznie warunkach współczesnej edukacji. Przekonaliśmy się, że problemy z zainteresowaniem ucznia treściami dotyczą każdej szkoły i poziomu edukacji. Podczas zajęć zapoznaliśmy się z aplikacjami mobilnymi stanowiącymi narzędzia ułatwiające nawiązanie dobrego kontaktu na linii nauczyciel – uczeń i aktywizującymi ucznia do twórczego działania. W wolnych chwilach odkrywamy także piękną Florencję, miasto pełne tajemnic i zagadek. W dniu naszego przyjazdu z Florencji ruszał Tour de France – z metą w Nicei, więc miasto powitało nas prawdziwymi tłumami