Technikum Nr 3 na EuroSkills Poland
EuroSkills to europejska olimpiada zawodowców, w której mierzą się studenci i uczniowie szkół średnich, kształcący się w różnych branżach z całej Europy. W tym roku, po raz pierwszy organizatorem tego wydarzenia była Polska. Od 4 do 6 września Polsat Plus Arena i Amber Expo w Gdańsku stały się centrum wydarzeń wieńczących Europejski Rok Umiejętności, ogłoszony przez Komisję Europejską.
Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć Technikum Nr 3 z Malborka, szkoły, która od wielu lat z sukcesami realizuje projekty mobilności europejskiej i dokłada wszelkich starań, by dokonać transferu umiejętności zawodowych do standardów kształcenia jakie oferuje swoim uczniom. Podczas EuroSkills w Gdańsku szkołę reprezentowali uczniowie klasy kształcącej się w zawodach technik hotelarstwa i technik organizacji turystyki , którzy mieli okazję podglądać swoich kolegów podczas różnych konkurencji zawodowych i kibicować reprezentantom Polski. Na potrzeby wydarzenia centrum Amber Expo zwiększyło swoją powierzchnię dzięki specjalnym namiotom dostosowanym do wymagań poszczególnych konkurencji. Uczniowie mieli okazję obserwować zmagania elektroników, programistów, architektów krajobrazu, mechaników, kucharzy, cukierników, obsługi podczas serwisu restauracyjnego i wielu innych branż. Zadania wykonywane przez uczniów z całej Europy wymagały nie tylko wiedzy, ale i umiejętności obsługi nowoczesnych urządzeń, jakie uczestnicy mieli do dyspozycji podczas konkurencji. Uwierzcie nam, tam naprawdę było na co popatrzeć, a zadania, jakie wykonywali wyłonieni w drodze eliminacji uczestnicy konkursów, nie były łatwe.
Międzynarodowy charakter konkursu EuroSkills skorelowano z VI Międzynarodowym Kongresem Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego odbywającym się 7 września 2023, podczas którego szkołę reprezentował koordynator projektów mobilności zawodowej w Technikum Nr 3 w Malborku, dr inż. Joanna Szymańska-Cybulska. Tematyka Kongresu skupiona wokół myśli przewodniej: „Umiejętności to przyszłość dla nowej edukacji i szkolenia zawodowego, dla przyszłych pokoleń, dla innowacyjnej gospodarki, dla lepszego życia”. Sesje i debaty dostosowano do aktualnych potrzeb globalnej gospodarki i rozwoju, zwracając uwagę na kluczowe znaczenie rozwoju kompetencji cyfrowych, jako podstawy przyszłej, nowej gospodarki, oraz potrzeb transformacji edukacji klimatycznej i rozwoju zielonych kompetencji dla sprawiedliwej transformacji na rynku pracy.
Udział w takich wydarzeniach pokazuje nam, w jakim kierunku powinniśmy podążać, by oferować edukację przyszłości i zapewnić naszym uczniom wykształcenie, które da im lepszą przyszłość. Edukacja dostosowana do potrzeb rynku, powinna wyprzedzać swoje czasy, bo kształcimy dla przyszłości, do takiego nauczania dążymy w Technikum Nr 3 w Malborku.