- 11 maja, 2024
Technikum Nr 3 w Malborku aktywnie na festynie „20 lat Polski w Unii Europejskiej”
Polska od 20 lat należy do Unii Europejskiej i korzysta z jej funduszy, z tej okazji w Malborku odbył się festyn, w którym wzięły udział instytucje z Powiatu Malborskiego, korzystające ze środków Unii Europejskiej.
W tym zacnym gronie, nie mogło zabraknąć także Technikum Nr 3 w Malborku – jedynej szkoły w Powiecie Malborskim, która od 12 lat samodzielnie realizuje projekty mobilności finansowane ze środków Unii Europejskiej. To była doskonała okazja, by pochwalić się efektami ostatnich dwóch projektów: 2022-1-PL01-KA121-VET-000053534 i 2023-1-PL01-KA121-VET-000134844, dla których staże uczniów i szkolenia job shadowing kadry realizowane były w Granadzie i Maladze. Opowiadaliśmy o tym, co robimy, jak wyglądają wyjazdy na staże i jak wiele nowych doświadczeń pozwalają zdobyć młodym ludziom w zaledwie 4 tygodnie. Dzięki funduszom Unii Europejskiej udział w takich stażach jest dla uczestników całkowicie bezpłatny, środki pozyskane w ramach programu Erasmus+ finansują przelot, zakwaterowanie, wyżywienie oraz realizację programu kulturowego i kieszonkowe dla uczestników. O tym, jak niezwykła jest hiszpańska Andaluzja, z której grupa 19 uczniów wróciła ze staży zaledwie tydzień temu, mogli przekonać się wszyscy, którzy tego dnia podczas festynu zajrzeli na nasze stoisko. Dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami i częstowaliśmy odwiedzających pysznym hiszpańskim flanem, czyli słodkim deserem przygotowanym na bazie mleka, chrupiących ciasteczek i karmelu. Dużym powodzeniem cieszyły się także pan con tomate – śniadaniowe bagietki, przygotowane z tartego pomidora z dodatkiem oliwy oraz ajo perejil – czosnku i pietruszki, ze świeżą bazylią i koperkiem. Na przekąskę serwowaliśmy oczywiście frutos secos – prażoną kukurydzę i orzeszki. To była prawdziwa uczta dla miłośników zdrowego żywienia. Na naszym stoisku można się było także sprawdzić artystyczne i wykazać ukryte zdolności, projektując wzór na własne kafelki w stylu azulejos – pięknie zdobionych, tradycyjnych, hiszpańskich płytek, których tradycja wytwarzania sięga niemal 1000 lat i wywodzi się jeszcze z czasów mauretańskich. To zajęcie największym powodzeniem cieszyło się wśród dzieci, właśnie one, przejęte, z wypiekami na policzkach, tworzyły najpiękniejsze arcydzieła.
Festyn pozwolił nam nie tylko pochwalić się tym, jak od 12 lat wykorzystujemy fundusze europejskie realizując staże zawodowe, ale był również doskonałą okazją, by podzielić się doświadczeniami i hiszpańskimi smakami, które z powodzeniem możemy odtworzyć także tu w Malborku.
Stoisko na festynie przygotowały Joanna Szymańska –Cybulska nauczycielka przedmiotów zawodowych, koordynatorka szkolnych projektów unijnych oraz Bogumiła Grębska nauczycielka języka hiszpańskiego.