Wigilia romantyków
Jak świętowali Boże Narodzenie romantyczni poeci? Jakie potrawy królowały na wigilijnym stole Mickiewicza, Słowackiego czy Chopina? Czy Boże Narodzenie zawsze było takie, jakie sobie wymarzyli?
Odpowiedzi na te i inne pytania można było poszukać oglądając inscenizację zaprezentowaną przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w przedświąteczny piątek.
„Wigilia romantyków”– bo tak nazwaliśmy naszą słowno-muzyczną opowieść – przeniosła widzów w wigilijny wieczór do wieku XIX.
Roksana Siłakowska, przejmująco zaśpiewanym utworem z repertuaru Haliny Frąckowiak „Jak pięknie by mogło być”, wytworzyła atmosferę refleksji i zadumy. Przy muzyce Chopina uczniowie snuli opowieść o wigiliach polskich poetów spędzonych w kraju lat dziecinnych, a potem na obczyźnie wśród takich samych jak oni polskich emigrantów – zazwyczaj bez rodziny, jak to miało miejsce w wypadku Słowackiego, Chopina czy Norwida. Chyba największe szczęście miał Mickiewicz, który razem z bliskimi mógł obchodzić Boże Narodzenie w rodzinnej atmosferze.
Marynia Gorecka, córka poety, wspominała: „Rano szliśmy ojcu winszować, składając mu życzenia i podarunki. Wieczorem, na stole sianem zasłanym, ukazywała się Wigilia: na nitce opuszczonej z sufitu wisiała gwiazda z opłatkiem i kolebką, którą ojciec sam przygotował”.
Słowacki spędzał ten czas w gronie znajomych i przyjaciół, tęskniąc za matką. Zobaczy się z nią jeszcze tylko jeden raz – we Wrocławiu – pierwszy raz od 20 lat. Chopin nie wróci do kraju. Po jego śmierci wróci jego serce, przywiezione przez ukochaną siostrę genialnego kompozytora, Ludwikę oraz wróci motyw najpiękniejszej polskiej kolędy „Lulajże, Jezuniu” ukryty w „Scherzo h-moll” na dowód tęsknoty i miłości Chopina do „kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie”.
Opowieść o polskich dziewiętnastowiecznych wigiliach przeplatały kolędy w wykonaniu Natalii Bucholc, Natalii Grudzień i Doroty Grabowskiej oraz strofy poezji, którą recytowała Alicja Nowak. W przedstawieniu zaprezentowali się także m.in. Magdalena Szczepanik, Mateusz Celer, Paula Ślizewska, Karol Olszewski, Martyna Jędrzejewska.
Nad całością czuwała nauczycielka j. polskiego Izabela Trofimowicz-Paziak, a scenografię przygotowała katechetka Danuta Rumińska.
I. Trofimowicz-Paziak