Wizyta w stolicy
„Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt, już dziś wyruszaj ze mną tam. Zobaczysz, jak przywita pięknie nas warszawski dzień…” – śpiewał niegdyś Czesław Niemen. Ta pieśń każdego roku inspiruje nas do odwiedzenia stolicy. Tradycję podtrzymaliśmy również w roku bieżącym i szóstego października czterdziestoosobowa wycieczka uczniów klas 2A, 2G i 2GR wyruszyła na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem programu był Cmentarz Powązkowski. Odwiedziliśmy groby znanych i cenionych Polaków, m.in.: Żwirki i Wigury, Stefana Starzyńskiego, Marii Dąbrowskiej, Władysława Reymonta, Krzysztofa Kieślowskiego. Przewodnikiem był nasz Pan Dyrektor. Z pomocą przygotowanej prezentacji multimedialnej opowiadał nam o osobach, których miejsca spoczynku odwiedzaliśmy. Przy grobach znanych wokalistów: Violetty Villas i Czesława Niemena wsłuchiwaliśmy się we fragmenty wykonywanych przez nich pieśni, co dodatkowo podkreślało magię zwiedzanego miejsca. Niebo zdawało się ulegać nastrojowi, czego świadectwem była towarzysząca nam mżawka.
Kolejnym miejscem w planie naszej wycieczki był Sejm. Zanim dotarliśmy do tzw. Sali Kolumnowej (oficjalnie Sala im. Kazimierza Pużaka), zostaliśmy – zgodnie z obowiązującymi procedurami – dokładnie skontrolowani przez Straż Marszałkowską. Następnie udaliśmy się za panią przewodnik. Obejrzeliśmy makietę budynku parlamentu oraz terenów przyległych. W ciszy zwartą grupą przeszliśmy do sali reprezentacyjnej, gdzie wysłuchaliśmy wykładu na temat obecnego składu parlamentu oraz realiów pracy poselskiej. Objaśniono nam układ sali posiedzeń sejmowych i pozwolono nawet zasiąść w poselskiej ławie, by choć przez chwilę poczuć się w roli członka izby wyższej. Niestety, nie mogliśmy zobaczyć wszystkich sal, ponieważ w dni posiedzeń Sejmu wizyta musi być ograniczona do obserwacji obrad z galerii Sali Posiedzeń Sejmu, co stało się naszym udziałem. W tym właśnie momencie trwało głosowanie. Mieliśmy szczęście obserwować posłów przy pracy, wielu z nich udało nam się rozpoznać.
Z Sejmu i Senatu udaliśmy się na Giełdę Papierów Wartościowych. Pracownik giełdy wprowadził nas w tematykę wycieczki, objaśnił podstawowe kwestie związane ze specyfiką miejsca i jego funkcjonowaniem. Wjechaliśmy ruchomymi schodami na piętro i przez chwilę obserwowaliśmy spotkanie w ramach GPW. Następnie obejrzeliśmy film o giełdzie, poszerzaliśmy wiedzę na temat akcji, obligacji, podziału giełdy. Po projekcji wzięliśmy udział w dyskusji, a najbardziej aktywne osoby zostały wyróżnione. Ponadto zostaliśmy poinstruowani, jak mądrze inwestować i kto może skorzystać z tej możliwości.
Kolejna atrakcja miała zupełnie inny charakter. Na wieczór zaplanowano bowiem spektakl w Teatrze Muzycznym Roma, do którego udaliśmy się ze schroniska, gdzie wcześniej chwilę odpoczęliśmy i rozpakowaliśmy bagaże. Spotkania z Melpomeną to także tradycja naszej szkoły, zawsze obecna w programie wypraw do stolicy. Pan Dyrektor, J. Stawicki, polecił nam spektakl „Mamma Mia” w reżyserii Wojciech Kępczyńskiego. Już sam hol zrobił na nas ogromne wrażenie. Urzekło nas piękno wystroju budynku teatru. Falę kolejnych zachwytów wywołało przedstawienie: żywiołowe, głośne, energetyczne, czyli takie, jakie młodzież lubi najbardziej. Bardzo podobały nam się efekty specjalne, scenografia, a przede wszystkim muzyka i gra aktorów. W finale spektaklu na ekranie wyświetlono słowa, ujętych w barwurowo wykonaną przez zespół i publiczność wiązankę, utworów: „Mamma Mia!”, „Dancing Queen” oraz „Waterloo”.Każdy z nas czuł się jakby żywą cząstką całości. Bawiliśmy się wspaniale. Po spektaklu pełni pozytywnych wrażeń udaliśmy się na miejsce noclegu.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się dla nas bardzo wcześnie. Już o 8.30 opuściliśmy schronisko i autokarem pojechaliśmy w kierunku Pałacu Prezydenckiego. Mimo wczesnej pory humory nam dopisywały. I w tym miejscu nie obeszło się bez szczegółowej kontroli przed wejściem. Pracownicy BOR-u skanowali nas specjalnym urządzeniem wykrywającym metale. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia słynnego Okrągłego Stołu, przy którym wprowadzono nas w podstawowe zagadnienia dotyczące zwiedzanego obiektu i jego przeznaczenia. Przemierzaliśmy kolejne pomieszczenia, słuchaliśmy opowieści na temat historii i czasów współczesnych. Duże wrażenie zrobił na nas, umieszczony w Sali Kolumnowej, ogromny, ważący 420 kg żyrandol. Tę wyjątkową chwilę uwieczniliśmy na grupowym zdjęciu. Każdy miał nadzieję zobaczyć Prezydenta, który, jak nas informowała przewodniczka, znajdował się tuż za ścianą. Niestety, nie mieliśmy szczęścia. Nawał pracy nie pozwolił Panu Prezydentowi się z nami spotkać.
Z Pałacu Prezydenckiego przeszliśmy na plac marsz. Józefa Piłsudskiego pod pomnik zwany Grobem Nieznanego Żołnierza. Potem przyszedł czas na Ogród Saski i chwilę relaksu. Następnie przejechaliśmy autokarem pod budynek głównej siedziby Telewizji Polskiej. Zwiedzaliśmy studia, w tym najnowocześniejsze, wykorzystujące w stu procentach technikę zwaną blue box (inaczej: bluescreen lub greenscreen). Przewodnik objaśnił nam działanie każdego urządzenia, o które zapytaliśmy. Ciekawie spędziliśmy czas w studio, gdzie nagrywa się „Pytanie na śniadanie”. To jedyne studio w TVP z oknami. Ochotnicy spośród nas mogli poczuć się jak prowadzący program lub zaproszeni goście. Ciekawostką okazały się kamery, których używano w latach 80 – tych ubiegłego stulecia.
Uwieńczeniem wycieczkowych wrażeń był spacer po Starym Mieście. Przewodnik opowiadał nam legendy warszawskie, w tym o Bazyliszku. Obejrzeliśmy również jedną z najstarszych świątyń Warszawy – Bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela , gdzie koronowany został Stanisław August Poniatowski. W tym wyjątkowym miejscu znajdują się groby wielu sławnych Polaków.
Pod koniec zwiedzania starówki niebo przypomniało sobie o nas i znów zaczęło padać. Pociechą stał się obiad w restauracji na Zamku Królewskim. Po posiłku przeszliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną do Malborka. Mimo zmęczenia znaleźliśmy siły na śpiew. Piosenka z nieco lżejszego repertuaru niż ta, cytowana na wstępie, o znanym refrenie: „Przez twe oczy, te oczy zielone…” , towarzyszyła nam przez wiele kilometrów, co było znakiem zadowolenia i poczucia dobrze spędzonego czasu.
Uczestnicy wycieczki
zobacz galerię foto z wycieczki
zobacz klip video z wycieczki
https://youtu.be/F7c2M5mW4tE