Wrażenia ze staży zagranicznych – Wielka Brytania
Londyn 2018 – pierwszy tydzień praktyk
W środku nocy 16 września 2018 wyruszyliśmy na lotnisko w Gdańsku, aby rozpocząć naszą przygodę w Londynie. Niektórzy pełni obaw, niepewni swoich umiejętności, inni pewni siebie, lecz wszyscy nie mogliśmy się doczekać spotkania z inną kulturą, środowiskiem pracy oraz możliwości wykorzystania w praktyce tego, czego uczyliśmy się
w szkole. Gdy przylecieliśmy na lotnisko Luton, zostaliśmy przewiezieni pod budynek ADC College – firmy pośredniczącej w projekcie, dzięki któremu zorganizowanie praktyk było możliwe. Następnie odebrały nas rodziny goszczące i w tym momencie nastąpił pierwszy praktyczny test językowy… Oczywiście zdany celująco!
Następnego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach prowadzonych w ADC przez polskiego koordynatora, Pana Bartłomieja Michalskiego, który wyjaśnił, jak będą zorganizowane praktyki, w jaki sposób należy zachowywać się w nowym miejscu pracy oraz jaki poziom formalności języka będzie uznany za stosowny przez pracodawcę. Ważnym elementem szkolenia była również nauka poruszania się różnymi środkami transportu publicznego.
Po teorii przyszła pora na zadanie – każdy z nas otrzymał wskazówki, jak dotrzeć do swojego miejsca pracy i według nich dotrzeć tam, gdzie już następnego dnia miał podjąć się nowych obowiązków. Każdy oczywiście dotarł do celu, lecz okazało się, że korzystanie z transportu londyńskiego jest umiejętnością, której nabycie wymaga wprawy i czasu.
Rozpoczęliśmy praktyki w firmach logistycznych i informatycznych, związanych z naszymi kierunkami kształcenia w szkole. Przez cały tydzień pracowaliśmy w międzynarodowych zespołach, ćwicząc umiejętności językowe i zawodowe, a po kilku dniach pracy przyszła pora na zwiedzanie. W sobotę wyruszyliśmy do British Museum, w którym każdy miał za zadanie odnaleźć przedmiot związany z wylosowanym tematem, np. starożytnym Egiptem, Grecją lub starodawnymi zegarami i uwiecznić go na zdjęciu. Popisaliśmy się także wspaniałą kreatywnością, uwieczniając na fotografiach zdobycze różnych cywilizacji. Oryginalne pomysły towarzyszyły nam również w National Gallery, gdzie każdy musiał odnaleźć inspirujący go obraz i stworzyć interesującą kompozycję.
Londyn jest miastem o wielu obliczach, o czym mieliśmy okazję się przekonać, spacerując po ulicach chińskiej dzielnicy. Patrząc na kolorowe witryny sklepów, stragany z egzotycznymi owocami i słuchając setek ludzi przechodzących obok nas, mogliśmy odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się do samego centrum chińskiego miasta. Tuż obok tego niezwykłego miejsca znajduje się sklep M&M’s World z bogatą ofertą produktów spożywczych i gadżetów dla miłośników słodkich drażetek.
W niedzielę rozpoczęliśmy naszą wycieczkę kulturoznawczą od nowoczesnego obiektu sportowego światowej klasy – stadionu Wembley. Któż by nie chciał usiąść na miejscach przeznaczonych wyłącznie dla VIP-ów lub rodziny królewskiej? A nam się udało! Nasz energiczny przewodnik przedstawił najważniejsze fakty na temat obiektu, zachęcając do robienia zdjęć i zadawania pytań. Kolejnym punktem programu była wizyta w trzech różnorodnych muzeach – Natural History Museum, Science Museum oraz Victoria and Albert Museum. Jak się okazało, wizyta w muzeum wcale nie musi być nudna; wręcz przeciwnie – jest to wspaniała szansa, aby poznać ciekawe fakty dotyczące wielu dziedzin nauki.
Jaki jest więc Londyn? Na pewno zróżnicowany kulturowo i dzięki temu barwny oraz intrygujący. Jego gwar, architektura i centra kulturowe przyciągają i ciekawią. Jak napisał kiedyś angielski pisarz Samuel Johnson: „Jeśli jesteś znudzony Londynem, jesteś znudzony życiem”. My z pewnością nie jesteśmy znudzeni.
Opracowanie: Małgorzata Gumprecht – opiekun praktyk, w imieniu uczniów ZSP 3
Zdjęcia: Małgorzata Gumprecht oraz Wiktoria Sudak