Wycieczka do Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku
W dniu 17.11.2017r. uczniowie klas: 1G, 1La i 3K wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku. Jednym z głównych celów Muzeum jest pokazanie światu doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy. Ekspozycje opowiadają o życiu codziennym cywilów i żołnierzy, terrorze okupacyjnym oraz o takich zjawiskach, jak ludobójstwo, opór wobec okupanta i wielka polityka.
Wystawa stopniowo wprowadza nas do historii II wojny światowej, począwszy od sytuacji, które ją poprzedzały, jak wówczas wyglądały granice naszego państwa oraz co sprawiło, że Polska znalazła się w takiej sytuacji geopolitycznej. Można obejrzeć wstrząsające filmy dokumentalne, obejrzeć rysunki więźniów obozów koncentracyjnych, czy też rysunki dzieci przedstawiające to, co zapamiętały z wojny. Można pospacerować uliczką przedwojennego miasta. Bardzo cenne są również filmy z wywiadami osób, które przeżyły horror wojny.
Wystawa opisuje jak toczyła się wojna w Polsce i poszczególnych krajach, jak ucierpiała ludność wszystkich państw uwikłanych w ten konflikt. Pokazuje horror wojny i przestrzega, aby to się nigdy więcej nie wydarzyło. Wizyta w Muzeum na wszystkich wywarła ogromne wrażenie oraz z pewnością pozwoliła zrozumieć wydarzenia i tragedie związane z okresem II wojny światowej.
Drugą częścią wyjazdu była wizyta w kinie. Młodzież miała okazję obejrzeć dwa filmy: „Listy do M 3” oraz „Najlepszy”. Pierwsza produkcja wprowadziła nas w piękny okres Świąt Bożego Narodzenia, pozwalając zarazem na chwilę wzruszeń i zadumy nad tym, co jest w tym czasie najważniejsze. „Film Tomasza Koneckiego działa niczym kubek herbaty z miodem i goździkami albo świeca Yankee Candle o zapachu cedru z cynamonem. Relaksuje i wprowadza w świąteczny nastrój…” – ta recenzja mówi sama za siebie.
Natomiast film „Najlepszy” przybliżył uczniom postać Jerzego Górskiego – sportowca, który zachwycił świat, a który u nas, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Polaka, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Obraz pięknie pokazuje hasło: „Od zera do bohatera” – czyli jak podnieść się po każdym upadku i dążyć do realizacji własnych marzeń. Wyrazem szacunku i podziwu dla pracy i wytrwałości bohatera były brawa na koniec seansu.