Wycieczka do Warszawy
„Dla mnie bomba” – słowami z przedstawienia wystawianego w Teatrze Żydowskim można podsumować pobyt w Warszawie.
W dniu 16 października 2014 roku, 45- osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami wyruszyła na podbój stolicy. Wyjazd był nagrodą dla tych, którzy wyróżnili się w roku szkolnym 2013/2014 sumienną pracą, osiągnięciami w nauce, stuprocentową frekwencją, działalnością na rzecz szkoły oraz osiągnięciami sportowymi.
Pierwszym punktem naszego warszawskiego programu była wizyta w Pałacu Prezydenckim, który zwiedziliśmy oprowadzani przez przewodnika. Zachwyciły nas piękne sale Pałacu, który w kadencji obecnego Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego, jest miejscem pracy, a nie jak wcześniej, również miejscem zamieszkania.
Wizyta w Sejmie zaowocowała nie tylko wiadomościami o pracy posłów, ale także spotkaniem i pamiątkowym zdjęciem z posłem R. Kaliszem oraz prezenterem TVN P. Łukasikiem.
Podczas tej wizyty Warszawa miała odsłonić dla nas oblicze międzywojenne i okresu wojny, dlatego pierwszy dzień zakończyliśmy w kinie na projekcji filmu pt. „Miasto 44”.
Po kolacji udaliśmy się na nocleg do motelu o wdzięcznej nazwie „Malwa”.
Następny dzień rozpoczął się dla nas wcześnie rano, po śniadaniu wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. To miejsce było wielokrotnie odwiedzane przez naszą młodzież, ale tym razem mieliśmy okazję sami zastanowić się nad problemem, przed którym stanęli młodzi ludzie w roku 1944 – „Bić się czy nie bić?”. Podzieleni na dwie grupy toczyliśmy dyskusję na temat czy warto było podejmować walkę w Warszawie w roku 1944.
Ta dyskusja długo jeszcze wywoływała emocje, ale około południa przyszedł czas na zetknięcie się ze współczesnym światem i nowoczesną technologią podczas Targów Outsorcingu.
Po obiedzie w Złotych Tarasach spędziliśmy czas wolny. Dzień zakończyliśmy przenosząc się do czasów międzywojennych, po których przewodnikiem był stary subiekt. Jego barwni goście przybliżali nam humor i styl minionej epoki w przedstawieniu pt. „Dla mnie bomba”.
Sobota to kolejny dzień pełen wrażeń. Już o godzinie 8 rano stanęliśmy na Cmentarzu Powązkowskim, by odwiedzić groby sławnych Polaków . Odwiedziliśmy również cmentarz wojskowych Powązek po to, aby zapalić znicz tym, którzy oddali życie walcząc w Powstaniu Warszawskim. Tam stanęliśmy nad grobami żołnierzy Batalionu „Zośka”, nad mogiłą Rudego, Alka, Zośki i poety K.K. Baczyńskiego i innych młodych ludzi, którym „przyszło kochać wielkie sprawy głupią miłością”, jak pisał poeta.
Spotkanie z Warszawą dopełniło zwiedzanie z przewodnikiem. Odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, stamtąd udaliśmy się do Zamku Królewskiego, gdzie obejrzeliśmy prezentacje ukazującą historię zamku i miasta od momentu powstania, aż do czasów wojny i odbudowy po roku 1945.
Opowieść o Warszawie czasów międzywojennych i wojennych zakończyliśmy pod pomnikiem Małego Powstańca, któremu wojna odebrała dzieciństwo, a historia zapisała odwagę i poświęcenie.
Pożegnanie ze stolicą było bardzo słodkie. W fabryce cukierków i lizaków każdy z nas powrócił do kolorowego świata dziecka – to była niespodzianka!
Z obrazami minionej epoki, bohaterskiej Warszawy, nowoczesnej stolicy powróciliśmy do domu. „Dla mnie bomba”.