Wygrany projekt na 141 tys.euro
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Malborku wygrał kolejny projekt unijny o wartości 141 tys. euro realizowany w ramach programu PO WER na zasadach programu ERASMUS +. Projekt „Praktyka czyni mistrza – europejskie staże uczniów z Malborka”, którego działania przewidują organizację praktyk zawodowych dla uczniów kształcących się w zawodach technik: hotelarstwa, obsługi turystycznej, żywienia i usług gastronomicznych, logistyk i informatyk , będzie realizowany wspólnie z Partnerami ADC College (Londyn), ETN – Sistema Turismo i Tribeka (Włochy, Hiszpania) oraz Casa da educacao (Portugalia) . Działania w projekcie przewidują organizację praktyk zawodowych dla uczniów kształcących się w zawodach technik: hotelarstwa, obsługi turystycznej, żywienia i usług gastronomicznych, logistyk i informatyk.
Głównym celem projektu, jest praktyczne zastosowanie i doskonalenie umiejętności zawodowych przy wykorzystaniu i rozwijaniu TIK (technologie informatyczne–kompetencje informatyczne), kompetencji społecznych, personalnych oraz językowych, poznanie perspektyw wybranych zawodów i zdobycie doświadczeń, które po ukończeniu szkoły ułatwią uczniom start zawodowy, zwiększą szansę na znalezienie wymarzonej pracy lub zmobilizują do dalszego kształcenia.
Będąc w stałym kontakcie z pracodawcami wiemy, że oczekują od swoich pracowników komunikatywności, umiejętności pracy w zespołach, samodzielnych inicjatyw oraz przewidywania skutków podejmowanych działań, tak samo jak gotowości do zmian, ciągłego doskonalenia i przedsiębiorczości. Wiedza teoretyczna, jaką przekazujemy uczniom w szkole, wobec braku tych umiejętności staje się mniej przydatna, bo nie potrafią jej właściwie wykorzystać. W warunkach szkolnych uczniowie nie uaktywniają cech z zakresu kompetencji społecznych i personalnych, tak niezbędnych w realizacji zadań zawodowych.
Mając na uwadze przyszłość naszych uczniów, chcielibyśmy zapewnić im lepszy start przez zdobycie doświadczeń zawodowych, podczas odbywania praktyk w nowoczesnych firmach, stosujących technologie i rozwiązania gwarantujące prawdziwie europejski poziom produktom oraz usługom. Hotelarstwo, logistyka, gastronomia i informatyka to sektory usług, na które w naszym regionie stale rośnie zapotrzebowanie. Chcielibyśmy, aby młodzież kształcąca się w tak kluczowych zawodach, miała okazję nabycia umiejętności zawodowych podczas 4 tygodniowych staży w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii (16.09.2018 – 13.10.2018). Długość staży wynika z programu nauczania oraz konieczności nabycia przez uczestników pożądanych kompetencji zawodowych, doskonalenia umiejętności interpersonalnych, językowych, kulturowych i kompetencji kluczowych przy wykonywaniu zadań zawodowych.
Wysoką jakość działań zagwarantuje opracowany wspólnie z Partnerami harmonogram , uwzględniający program praktyk, plan szkoleń oraz możliwości i potrzeby rozwoju zawodowego uczestników. Przygotowując się do udziału w projekcie, wezmą oni udział w programie przygotowania międzykulturowego, językowego, oraz pedagogicznego, opracowany przez ZSP Nr3 uwzględniający potrzeby uczestników i projektu. Przygotowanie ułatwi uczestnikom realizację celów zawodowych i przygotuje emocjonalnie na kontakt z obcą kulturą. Dobór miejsc staży zostanie dokonany z uwzględnieniem możliwości i potrzeb uczestników, za pośrednictwem Partnerów z udziałem ZSP Nr 3 (partnerzy przedstawią miejsca staży dobrane według kryteriów potrzeb projektu i możliwości ucznia, do zaakceptowania dla ZSP Nr 3).
Uczestnicząc w projekcie uczniowie uzyskają kompetencje zawodowe w zakresie wykonywania przyszłych zadań zawodowych, zwiększą kompetencje w zakresie zawodowego języka obcego, pokonując przy tym bariery komunikacyjne, a uczniowie realizujący staże w Portugalii, Włoszech i Hiszpanii, nabędą także nowe kompetencje językowe w zakresie podstaw języka portugalskiego, włoskiego lub hiszpańskiego, jeśli wcześniej się ich nie uczyli. Sprawna komunikacja w języku obcym przez kontakt z „żywym językiem” zapewni im rozwój nie tylko zawodowy, ale spowoduje otwarcie się na inne kultury, wpłynie na większe poczucie tożsamości.
Realizacja projektu umożliwi tym samym szkole wzrost jakości kształcenia zawodowego i zwiększy atrakcyjność oferty edukacyjnej. Pozwoli na transfer osiągnięć ucznia, bowiem ocena wystawiona za odbytą praktykę znajdzie się na jego świadectwie szkolnym. Chcielibyśmy także, aby transfer innowacji miał miejsce również w obszarze dobrych praktyk zawodowych jakie, dzięki doświadczeniom uczniów, poznamy po ich powrocie i będziemy mogli wykorzystać podczas zajęć lekcyjnych z innymi uczniami, wzbogacając w ten sposób warsztat pracy nauczyciela. Każdy uczestnik projektu otrzyma także certyfikat Europass Mobilność – pierwszy dokument potwierdzający jego kompetencje zawodowe na europejskim poziomie.