Z Mickiewiczem za pan brat
Zakończył się Wojewódzki Konkurs „Mickiewicz, komputer i ja” skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tegorocznej – trzeciej edycji – udział wzięło siedemdziesięciu pięciu uczestników. Dużym sukcesem mogą się pochwalić uczniowi malborskiego „ekonomika”: Anna Gierszewska i Paweł Klat, którzy zajęli drugie miejsce.Konkurs jest organizowany przez ZSO nr 2 w Słupsku, a jego tematyka stanowi zarówno świetną okazje do promocji szkoły jak i jej patrona – Adama Mickiewicza.
Zadanie polegało na przygotowaniu aplikacji Power Point lub niewielkiego serwisu „www” o życiu Adama Mickiewicza oraz jego twórczości w latach 1798-1819. Konkurs został ogłoszony w padzierniku ubiegłego roku, a prace należało dostarczyć do 7 marca. Było wiec sporo czasu, by zająć się pracą na poważnie. Że czas ten został dobrze wykorzystany przez Anię – tegoroczną maturzystkę technikum hotelarskiego i Pawła – ucznia drugiej klasy liceum profilowanego o specjalności zarządzanie informacją, świadczy zdobycie przez nich drugiego miejsca w województwie. – Wysłaliśmy trzy prace z naszej szkoły, czyli maksymalną ilość, jaką można było przygotować na konkurs z jednej placówki mówi Izabela Paziak, polonistka – tym bardziej cieszy fakt zdobycia wysokiej lokaty, że jesteśmy szkołą o profilu ekolomiczno-hotelarskim i uczniowie częściej i chętniej wybierają udział w konkursach dotyczących wymienionych specjalizacji. W ubiegły czwartek odbyło się w Słupsku wręczenie nagród zwycięzcom konkursu. Jury, w którym zasiedli pracownicy naukowi słupskiej Akademii Pomorskiej przyznało pierwszą i trzecią nagrodę uczniom gimnazjum oraz drugą jedynej wyróżniającej się szkole ponadgimnazjalnej malborskiej „trójce”. – Jako polonista zwróciłem uwagę przede wszystkim na merytoryczność i sposób przedstawienia materiałów o życiu i twórczości Adama Mickiewicza – powiedział podczas omawiania nagrodzonych prac dr. Hab. Daniel Kalinowski – i muszę stwierdzić, że praca malborska ujęła mnie dojrzałością badawczo-filologiczną.
W pracy nad tekstem ważne jest na przykład podawanie ródeł w formie odpowiednio zrobionych przypisów i to właśnie tu sie znalazło. Poza tym dobór materiału wskazywał na dokładne zanalizowanie tematyki. Organizatorzy konkursu postarali się, aby wysiłek uczestników został odpowiednio nagrodzony. Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał gratyfikację finansową wysokości 2000 złotych, a Ania i Paweł odtwarzacze DVD markowej firmy. Podziękowano również opiekunom uczniów: Izabeli Paziak i Katarzynie Kruszewskiej – nauczycielkom języka Polskiego. Powiedzieli: Ania Gierszewska – zdecydowaliśmy się na stworzenie witryny internetowej, bo wydawało się nam łatwiejsze do zrobienia. Ja zajęłam się wyszukiwaniem i opracowaniem materiału o poecie, a sprawy informatyczne były już w rekach Pawła. Najgorzej było zacząć, ale potem praca nad tekstem okazała się świetna powtórką przed maturą, która już niedługo mnie czeka. Paweł Klat – jeśli chodzi o tworzenie strony, to musiałem się trochę napracować bo wszystko wpisywałem ręcznie bez zadnego edytora stron internetowych. Bardzo pomogła mi właśnie Ania, która pisała pracę od razu na komputerze, a ja musiałem to tylko obrobić i wkleić na stronę. To właśnie ona powiedziała mi o tym konkursie. Drugie miejsce w województwie to dla mnie olbrzymi sukces, biorą pod uwagę fakt, że to pierwszy konkurs, w jakim brałem udział.
Dziennik Malborski – 05.2008 r.