„Z wizytą w wybranych krajach Unii Europejskiej”
23 stycznia 2025 r. ponownie odwiedziliśmy „Motylki” – grupę sześciolatków w Zespole Szkolno -Przedszkolnym nr 1 w Malborku. Na zajęcia pod opieką nauczyciela udała się trójka uczniów Technikum nr 3 w Malborku z klasy 3L (technik logistyk): Chlebowski Wojtek, Szymon Wójcik, Karol Zieniewicz. Tym razem, w ramach projektu Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego ( EPAS ) – wspólnie z dziećmi odbyliśmy wędrówkę po wybranych krajach UE.
Zanim odbyliśmy „podróż” po Europie, przedszkolaki (pod kierunkiem prowadzącej zajęcia) przypomniały: po co powstała Unia Europejska, jakie są jej cele i wartości i ile jest państw wchodzących w skład UE.
Wspólnie, odtwarzając poprzednie zajęcia, jeszcze raz tworzyliśmy (rosnący na przestrzeni lat) pociąg złożony z wagoników UE, ale tym razem, dodatkowo, dzieci pod kierunkiem Szymona i Wojtka odszukiwały na mapie Europy wskazane państwo. Rozmawialiśmy również o tym, że choć w różnych krajach UE mówimy różnymi językami, to kraje te potrafią się porozumieć.
Następnie uczniowie na podstawie zabytków (prezentacja o krajach UE)– rozpoznawały kraje UE. Podawali również wspólnie z prowadzącymi charakterystyczne dla danego kraju potrawy i bajki.
Dużo frajdy dzieciom sprawiło zbudowanie z siebie wybranych budowli, takich jak: Brama Brandenburska, Łuk Triumfalny, Kariatydy, Wieża Eiffla, Krzywa Wieża w Pizie – wykazały się przy tym dużą inwencją i zupełnie innym spojrzeniem na „budowanie” niż ich starsi koledzy.
Ostatnie zadanie było sprawdzeniem uwagi i skupienia sześciolatków – trzeba było dopasowywać poznane zabytki, bajki, charakterystyczne potrawy do danego kraju.
Ponad godzinne zajęcia dzieci spędziły bardzo aktywnie. Zajęcia zakończyły się odciśnięciem dłoni pomalowanych w różnych kolorach na białym brystolu – zadanie to symbolizowało jeden z symboli Unii Europejskiej – hasło „ZJEDNOCZENI W RÓŻNORODNOŚCI– jesteśmy różni, jak te dłonie i ich odciski, ale skupiamy się na wykonaniu wspólnego zadania. Oczywiście wśród odcisków nie zabrakło dłoni naszych ambasadorów
Jak zwykle zajęcia nie udałyby się, gdyby nie olbrzymia praca uczniów Technikum nr 3, którzy dzielili się pomysłami już w momencie przygotowania zajęć, jak i wspólnie, i bardzo aktywnie udzielali się podczas pracy z dziećmi.
A sześciolatki – potrafiły nas naprawdę zaskoczyć dobrą pamięcią, pomysłowością i aktywnością.
Opiekun projektu –Starszy Ambasador programu EPAS , nauczycielka historii Iwona Krauze